Chińsko-niemiecka misja badania ditlenku węgla

0

W ostatnią środę ogłoszono plany budowy chińsko-niemieckiej konstelacji satelitów do badania gazów szklarniowych. Chińczycy będą odpowiadali za projekt, a Niemcy za budowę statków.

15 sierpnia podpisano ramowe porozumienie o budowie konstelacji CarbonSat. Niemiecki producent satelitów OHB System AG (satelity SAR-Lupe, ABRIXAS, BremSat) podpisał je z Instytutem Zastosowań Teledetekcji Chińskiej Akademii Nauk. Inicjatywa czeka na kolejnych partnerów. Oczekiwany jest udział innych państw europejskich i Stanów Zjednoczonych.

CarboSat będzie miał za zadanie prowadzić pomiary ilości ditlenku węgla i metanu w atmosferze, i ich wkład we wzrost średniej temperatury atmosfery.

Rzecznik OHB, SteffenLeuthold, powiedział w wywiadzie dla Space Flight Now, że obecne i proponowane misje o podobnym celu nie dostarczą codziennych, globalnych informacji wysokiej rozdzielczości o tych gazach. Składająca się z przynajmniej 6 statków konstelacja będzie mogła podołać takiemu zadaniu. Rozdzielczość CarbonSat, ok. 2 km x 2 km (skanowany pas szerokości 500 km) ma pozwalać na pomiary gazów z dokładnością do pojedynczych miast, zakładów przemysłowych, wulkanów, rurociągów, itp.

Niemieckim partnerem OHB będzie na pewno Instytut Fizyki Środowiska Uniwersytetu Bremeńskiego, który dzięki grantowi niemieckiej agencji kosmicznej DLR, skonstruował nową metodę pomiarów gazów cieplarnianych.

Wobec postępujących zmian klimatu satelitarne pomiary gazów szklarniowych stają się co raz bardziej potrzebne. W 23 stycznia 2009 Japonia wystrzeliła w tym celu satelitę Greenhouse Gases Observing Satellite (również: Ibuki). NASA planuje w lutym 2013 roku wynieść satelitę Orbiting Carbon Observatory. Będzie to kopia satelity, który został stracony w 2009 roku podczas nieudanej próby startu.

Źródło: OHB Technology, Uniwersytet Bremeński

Treść tego artykułu udostępniona na licencji CC-BY-SA 3.0. Licencjonowanie materiałów zdjęciowych w ich opisie.

Comments are closed.