18-22 września na Słońcu

0

Sonda SDO (Solar Dynamics Observatory) przez cały czas monitoruje zmiany zachodzące na Słońcu. W części głównej artykułu prezentujemy zmiany jakie zaszły na naszej Dziennej Gwieździe pomiędzy 18 a 22 września.

(Uzupełnienie: wkrótce po publikacji tego artykułu grupa 1109 wyzwoliła rozbłysk klasy C1).

Aktywność słoneczna w obecnym 24. cyklu powoli rośnie. Sonda SDO, która dotarła na swoją docelową orbitę 16 marca 2010 roku, monitoruje zjawiska zachodzące na Słońcu związane z rosnącą aktywnością słoneczną. Przykładowo, 11 września wspominaliśmy o rozbłysku klasy C, który miał miejsce 9 września i został zarejestrowany przez tę sondę.

Poniższa animacja prezentuje zmiany w aktywności słonecznej, jakie miały miejsce pomiędzy 18 a 22 września 2010 roku. Obrazy wykonano za pomocą instrumentu AIA 304, w zakresie dalekiego ultrafioletu, na długości fali 304 Å. Wyraźnie widać duże ilości słonecznych protuberancji, które szybko zmieniają swoje rozmiary. Wraz ze wzrostem aktywności słonecznej powinniśmy się spodziewać coraz większych protuberancji.

{youtube}RDA2GuCl3Ys{/youtube}
18-22 września na Słońcu okiem AIA 304 / Credits – NASA, SDO, thesuntoday

SDO znajduje się na orbicie geostacjonarnej. Dwa razy do roku, w okresach równonocy, Ziemia na kilkadziesiąt minut przesłania sondzie SDO Słońce, stąd też na powyższej animacji można zauważyć drobne “przeskoki”.

W chwili obecnej na Słońcu, po stronie zwróconej w kierunku Ziemi znajduje się większa grupa plam słonecznych, która może wyzwolić rozbłysk klasy C. Oznaczenie grupy to 1109.

Aktywność słoneczna jest monitorowana także na Polskim Forum Astronautycznym – LINK
Oraz Astropolis.pl – LINK

Comments are closed.