Dwa nowe kontrakty dla Ariane

0

Portfel startów Ariane 5 wzbogacił się o dwa nowe ładunki. Na rakietę zdecydowały się ostatnio Intelsat i Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych.

Jeden z największych operatorów satelitarnych, Intelsat, wybrał Arianespace jako firmę mającą wynieść w kosmos budowanego satelitę Intelsat-20. Start ma mieć miejsce w drugim kwartale 2012 roku. Intelsat-20 jest budowany przez Space Systems/Loral na bazie platformy LS-1300. Satelita ma mieć masę 5800 kg i trafić na pozycję 68,5oE. Zastąpi starsze statki Intelsat-7 i Intelsat-10. Dwadzieścia osiem transponderów pasma C i czterdzieści sześć transpoderów pasma Ku zapewni obsługę klientów firmy w Azji, Afryce i na Bliskim Wschodzie, przez 15 lat.

Arianespace wyniesie również kolejnego satelitę indyjskiej agencji kosmicznej ISRO. GSAT-10 będzie 15 ładunkiem wyniesionym przez europejską rakietę dla Indii. Współpraca między Arianespace a ISRO liczy już prawie 30 lat. Pierwszy ładunek dla indyjskiej agencji wyniesiono w 19 czerwca 1981 roku. Satelita “Apple” startował na rakiecie Ariane 1. Wsród zamówień na Ariane 5 znajduje się jeszcze drugi indyjski statek, GSAT-8.

GSAT-10 jest satelitą zaprojektowanym, złożonym i zmontowanym przez ISRO. Ma masę startową około 3425 kg, a jego przeznaczenie obejmuje zastosowania łącznościowe, nawigacyjne i transmisyjne. Trafić ma na pozycję 83oE. Główny ładunek użyteczny stanowić będzie 12 transponderów pasma Ku, 12 pasma C i 12 poszerzonego pasma C. GSAT-10 przez 10 lat ma pokrywać łącznością cały subkontynent indyjski.

Źródło: Arianespace [1], Arianespace [2]

Comments are closed.