Rozbłysk słoneczny zarejestrowany przez sondę SDO

0

1 sierpnia 2010 roku, o godzinie 10:55 CEST, na Słońcu miał miejsce rozbłysk klasy C3. Całe wydarzenie zostało uchwycone przez sondę SDO – Solar Dynamics Observatory.

Rozbłysk z 1 sierpnia 2010 roku rozpoczął się od obszaru aktywnego 1092. Rozbłysk był klasy C3, co na okres niskiej aktywności słonecznej (w której się wciąż znajdujemy) jest całkiem pokaźnym rozbłyskiem. Oczywiście, rozbłyski klasy M czy X są znacznie potężniejsze, jednak ten rozbłysk spowodował erupcję protuberancji słonecznej.

Na poniższym filmie można zobaczyć rozbłysk i erupcję protuberancji z 1 sierpnia 2010 roku.

{youtube}oCoXxxvQgOU{/youtube}
Rozbłysk z 1 sierpnia 2010 / Credits – NASA, SDO,

Od początku tego roku aktywność słoneczna systematycznie rośnie. Rozpoczyna się nowy cykl aktywności słonecznej. Można się spodziewać z miesiąca na miesiąc coraz większej ilości plam słonecznych (oczywiście z krótszymi i dłuższymi okresami “drzemki”). Maksimum słoneczne powinno nastąpić na początku lub w połowie 2013 roku i być słabsze od poprzednich. Jednak wciąż zbyt mało wiemy na temat naszej Dziennej Gwiazdy i procesów w nim zachodzących, by być absolutnie pewnym wielkości i momentu nadchodzącego maksimum słonecznego. Z drugiej strony, to czyni współczesną heliofizykę bardziej atrakcyjną – tyle jeszcze do zbadania!

Comments are closed.