Status pracy Teleskopu Kepler

0

Zespół projektowy zakończył ostatnio przeprowadzanie kolejnej kwartalnej operacji obrotu obserwatorium kosmicznego Kepler oraz ściągnął z niego porcję danych naukowych. Operacja, zakończona pełnym sukcesem, przeprowadzona została 22-23 czerwca w 2010 roku i umieściła statek w jego letnim położeniu. Wraz ze ściągnięciem danych i skorygowaniem swojego ustawienia, zakończony został piąty kwartał kolekcji danych, a rozpoczęty został szósty.

Orbitalny teleskop Kepler działa zgodnie z założeniami, wszystkie systemy odznaczają się nominalnymi parametrami pracy. Od czasu odzyskania statku z trybu awaryjnego w lutym 2010 roku, nie miały miejsca żadne nieprzewidziane wydarzenia. Najnowsze oprogramowanie, które zostało załadowane do komputera pokładowego w kwietniu 2010 roku, funkcjonuje poprawnie.

Astrosejsmiczne Konsorcjum Naukowe Keplera analizuje dane z Teleskopu Keplera w celu zrozumienia stuktury gwiazd oraz zbadania własności egzoplanet poprzez wykorzystanie fizyki wibracyjnej w badaniach gwiazd takich układów słonecznych. Spotkanie Konsorcjum miało miejsce w dniach 14-18 lipca 2010 roku w Aarhus, w Danii. Celem spotkania była prezentacja rezultatów analiz danych astrosejsmicznych z Keplera uzyskanych w czasie pierwszych 3 kwartałów operacyjnego działania. Członkowie spotkania mieli możliwość przeprowadzenia dyskusji o niesamowitych efektach działalności Kosmicznego Teleskopu Keplera, planach na przyszłe obserwacje, selekcji celów, analizie danych i publikacjach.

Konkluzją spotkania było, iż Kepler stał się odpowiedzialny za ogromny skok na przód w skuteczności oraz możliwościach badań astrosejsmologicznych, co przełoży się bezpośrednio na ogromną ilość publikacji naukowych, które w chwili obecnej są rozwijane bądź dopiero planowane. Tymczasem, grupa naukowa programu Kepler jest w tej chwili zajęta przygotowywaniem do publikacji naukowych prac opisujących odkrycia orbitalnego obserwatorium.

Źródło: NASA

Comments are closed.