Nadaj nazwę polskiemu satelicie – konkurs przedłużony!

0

Termin zakończenia trwającego od początku czerwca konkursu na nazwę dla polskiego satelity BRITE, organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego został przesunięty na 31 lipca bieżącego roku. Oznacza to, że internetowa ankieta, mająca wyłonić zwycięzcę, potrwa jeszcze przez miesiąc.

Pierwsza oficjalna informacja z grudnia 2009 roku o planach budowy satelity konstelacji BRITE, zelektryzowała społeczność w naszym kraju – nie tylko tę naukową. Wkrótce potem okazało się, że Polska będzie odpowiedzialna nie za jednego, ale za dwa satelity BRITE, przy czym drugi satelita byłby w większości wyprodukowany z komponentów krajowych.

Nie wszyscy jednak byli zadowoleni z proponowanej przez MNiSW listy proponowanych nazw. Dużą część społeczności internetowej zdziwił brak na wspomnianej liście “Lema” od nazwiska najbardziej popularnego, polskiego pisarza SF – Stanisława Lema. Po ogromnym odzewie internautów, kandydatura ta została uwzględniona w ankiecie i obecnie cieszy się niemal 90% popularnością. W praktyce oznacza to, że nazwa pierwszego satelity jest niemal przesądzona.

Mocną propozycją dla drugiego polskiego satelity z programu BRITE-PL jest “Heweliusz” – nazwa niezwykle odpowiednia, ponieważ na 2011 rok zaplanowane są obchody 400-lecia urodzin tego słynnego, gdańskiego astronoma. Również w tym przypadku kandydatura ta cieszy się szczególnym poparciem internautów, a także środowisk naukowych oraz … samego miasta Gdańska. Także  serwis Kosmonauta.net chciałby wyrazić swoje poparcie dla tej kandydatury – uważamy, że jest to doskonała nazwa, jeśli nie dla pierwszego, to dla drugiego satelity.

Przedłużenie czasu trwania konkursu oznacza, że wiele może się jeszcze zmienić!

Zapraszamy do oddawania głosów w ankiecie na stronach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także do oddania głosu w naszej sondzie internetowej.


{loadposition sonda}


Czym dokładnie jest BRITE? Skrót pochodzi od słów BRIght-star Target Explorer (co można przełożyć na język polski jako ‘obserwator jasnych gwiazd’). Celem naukowym byłoby wykonanie precyzyjnych pomiarów  astrosejsmologicznych wyznaczonych jasnych gwiazd. Dzięki tym pomiarom jest możliwe zbadanie ich struktury wewnętrznej. Jest to mały satelita  kształtu sześcianu o wymiarach 20x20x20 cm i wadze około 6 kilogramów. Dokładna nazwa tego satelity to CanX-3 BRITE  – projekt pochodzi z  kanadyjskiego laboratorium Space Flight Laboratory (SFL) przy Uniwersytecie w Toronto.

Witryna zwolenników “Lema” oraz “Heweliusza” na portalu Facebook.

Ankieta na stronach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Źródło: MNiSW, CBK PAN

Comments are closed.