Apollo-Sojuz: 35 lat temu…

0

Dziś mija trzydziesta piąta rocznica startu misji Apollo-Sojuz. Ta orbitalna wyprawa była pierwszą wspólną międzynarodową misją załogową. Jak to się stało, że dwaj przeciwnicy Zimnej Wojny – Stany Zjednoczone i Związek Radziecki – spotkały się pokojowo w kosmosie?

Lata 60. XX wieku to szczyt Zimnej Wojny – rywalizacji pomiędzy dwoma supermocarstwami. Jednym z miejsc, gdzie ta rywalizacja była szczególnie wyraźna to przestrzeń kosmiczna. Tę rywalizację wygrały Stany Zjednoczone w lipcu 1969 roku, gdy Neil Armstrong i Buzz Aldrin postawili pierwsze kroki na Księżycu. W międzyczasie trwały pewne “zakulisowe” rozmowy na temat możliwej wspólnej radziecko-amerykańskiej współpracy. W końcu, po niezliczonej serii idei i propozycji, padł pomysł przeprowadzenia misji Apollo-Sojuz. Inna nazwa tej misji to Apollo Soyuz Test Project (ASTP).

Załogę misji po stronie amerykańskiej stanowili:
Thomas Stafford
Vance Brand
Deke Slayton

Załogę misji po stronie rosyjskiej stanowili:
Aleksjej Leonow
Walerij Kubasow

Start statku Apollo nastąpił 15 lipca 1975 roku o godzinie 19:50 UTC. Rosyjska kapsuła Sojuz wystartowała wcześniej tego samego dnia, o godzinie 12:20 UTC. Pierwsze dokowanie pojazdów nastąpiło 17 lipca o godzinie 16:19 UTC. Rozpoczęły się wspólne prace, eksperymenty naukowe oraz czynności dyplomatyczne (takie jak wymiana flag, certyfikatów oraz sadzonek drzew, które później posadzono w obu krajach). Statki wielokrotnie łączyły i odłączały się od siebie – pierwsze rozłączenie nastąpiło 19 lipca 1975 roku o godzinie 12:03 UTC. Wreszcie, ostatnie rozłączenie nastąpiło 19 lipca o godzinie 15:26 UTC. Warto tu dodać, że wewnątrz modułu łącznikowego znajdowała się też śluza powietrzna – atmosfery i ciśnienia panujące na obu statkach były różne.

Misję obwołano wielkim sukcesem – nie tylko naukowym czy inżynieryjnym, ale także dyplomatycznym. Misja Apollo-Sojuz przypadła również w momencie tzw. odprężenia (franc. détente) Zimnej Wojny, kiedy to próbowano realizować dialog, współpracę oraz zrozumienie pomiędzy supermocarstwami.

Jedyny poważniejszy problem, jaki napotkano w trakcie tej misji, to powrót na Ziemię statku Apollo, w trakcie której toksyczne gazy zaczęły wypełniać wnętrze kapsuły. W wyniku tego, amerykańska część załogi misji Apollo-Sojuz musiała być przez pewien czas hospitalizowana.

Misja Apollo-Sojuz była też ostatnią wyprawą w ramach programu Apollo. Po niej nastąpiło prawie sześć lat przerwy w amerykańskich wyprawach kosmicznych – aż do czasu STS-1.

Źródło informacji:
http://www.hq.nasa.gov/office/pao/History/SP-4209/toc.htm
Polecamy jeszcze świetną galerię zdjęć związaną z tą wyprawą – LINK

PS. Serdeczne pozdrowienia dla NewMana!

Amerykańska i rosyjska załoga Apollo-Sojuz / Credits - NASA

Comments are closed.