Firma Rocketplane ogłosiła bankructwo

0

Firma Rocketplane, projektant rakiety K-1 oraz statku Rocketplane XP ogłosiła bankructwo. W ten sposób działalność jednej z bardziej ambitnych firm przemysłu kosmicznego przechodzi do historii.

Firma Rocketplane powstała w 2001 roku. Firma ta powstała na bazie firmy Pioneer Rocketplane, która zapoczątkowała swoją działalność w 1996 roku.  Początkowym celem firmy było wybudowanie suborbitalnego statku załogowego, który byłby zdolny wynieść sześć osób na pułap ponad 100 km. Z tym statkiem firma uczestniczyła w pierwszym konkursie XPrize. Łącznie pod nazwą Rocketplane operowały trzy różne firmy – Rocketplane Inc., Rocketplane Kistler oraz Rocketplane Global.

W późniejszym terminie firma/y Rocketplane uczestniczyła w programie COTS, oferując między innymi rakietę K-1, która miała służyć do wynoszenia ładunków do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Niestety, NASA anulowała kontrakt z Rocketplane w 2007 roku, gdy ta firma nie była w stanie spełnić odpowiednich wymagań (miedzy innymi finansowych). Rocketplane się odwołała od tej decyzji, jednak postanowienie NASA zostało podtrzymane przez sąd.

Od tego czasu aktywność firmy stopniowo zamierała. Rosły długi a firma musiała zwolnić swoich pracowników. Wcześniej czy później musiało dojść do bankructwa. Tak też się stało w czerwcu 2010 roku.

Przykład Rocketplane pokazuje, że przemysł kosmiczny i ambitne plany same w sobie nie są gwarantem sukcesu i zysków.

Źródło wiadomości: OKG Gazette

Comments are closed.