Komercyjny załogowy powrót na Księżyc?

0

Od kilku dni różne źródła informują o rychłym obwieszczeniu programu załogowych wypraw na Księżyc. Co ciekawe, te loty miałyby przynajmniej częściowo charakter komercyjny. Więcej szczegółów ma być przedstawionych w ciągu najbliższych dni lub tygodni. 

Od 2010 roku NASA realizuje strategię eksploracji załogowej o nazwie Flexible Path. W ramach tej strategii NASA ma doprowadzić do załogowej misji marsjańskiej około lub po 2040 roku. Wcześniej miałyby być przeprowadzone wyprawy do celów „pośrednich”, takich jak orbita księżycowa, punkty L (zarówno układu Ziemia – Księżyc jak i Ziemia – Słońce), loty do planetoid bliskich Ziemi (typu NEO) oraz Fobosa – księżyca Czerwonej Planety. Jest także możliwy lot załogowy na powierzchnię Księżyca.

Problemem tej strategii jest brak konkretnych i „nieodległych” terminów. Przykładowo, lot do planetoidy NEO miałby odbyć się około 2025 roku, co nie satysfakcjonuje wielu amerykańskich polityków. Wcześniej dostępne fundusze miałyby zostać wydane głównie na budowę i rozwój technologii, takich jak rakieta SLS, kapsuła MPCV Orion, infrastruktura naziemna potrzebna do lotów, systemy podtrzymywania życia, generowania energii elektrycznej itp.

Od czasu do czasu pojawiają się różne koncepcje ważnych „etapów pośrednich” realizowanej strategii. Kilka miesięcy temu pojawiły się informacje sugerujące, że NASA rozważa budowę stacji kosmicznej w punkcie L2 układu Ziemia-Księżyc. Ta stacja byłaby punktem „wypadowym” dla misji w kierunku powierzchni Srebrnego Globu lub ku planetoidom typu NEO.

W ostatnich dniach różne niezależne od siebie źródła informują, że (być może) zupełnie niezależnie od NASA zostanie obwieszczony amerykański program załogowych wypraw na Księżyc. Co ciekawe, te loty mają mieć jakiś komercyjny aspekt i miałyby być realizowane przez firmy prywatne.

Jedna z tych firm powstała niedawno i nosi nazwę „Golden Spike” (GS). Ta firma ma być złożona z wielu znanych inżynierów i naukowców z programów NASA, w tym promów kosmicznych i Apollo. Wśród osób związanych z GS wymieniani są Wayne Hale (jeden z najbardziej znanych inżynierów z programu wahadłowców) oraz Alan Stern (naukowiec, związany m.in. z misją New Horizons). Ta firma według niektórych źródeł zabezpieczyła już potężne wsparcie finansowe (nie tylko z USA) i zamierza skorzystać z istniejących już technologii, lub takich które niebawem będą wprowadzone.

Załogowa misja księżycowa wg GS miałaby by być zapoczątkowana od złożenia odpowiedniej infrastruktury na niskiej orbicie wokółziemskiej. Wymagałoby to przeprowadzenia kilku startów rakiet. Użyto by także postulowanej/powstającej technologii orbitalnych „składów paliwowych”. Na powierzchnię Księżyca według tych planów miałoby dostać się dwóch astronautów w małym lądowniku.

Więcej informacji zostanie podanych w ciągu najbliższych dni lub tygodni.

(PFA, Twitter, NSF, NW)

Comments are closed.