Nowe kontrakty ILS, Loral i Orbital Sciences

0

International Launch Services wyniesie satelity Jamał-401 i Jamał-402. Space Systems/Loral zbuduje satelitę Anik G1 dla operatora Telsat, zaś Orbital Sciences zbuduje satelitę Azerspace/Afrikasat-1, który zostanie umieszczony dla Azerbejdżanu na wynajętej od Malezji pozycji orbitalnej.

Dwa nowe satelity Jamał dla Gazpromu

ILS ogłosił otrzymanie kontraktu na wyniesienie rakietami Proton dwóch komercyjnych satelitów telekomunikacyjnych Jamał-401 i Jamał-402, należących do rosyjskiego operatora satelitarnego Gazprom Space Systems, spółki-córki rosyjskiego giganta gazowego. Satelity trafią na orbitę w latach 2012 i 2013.

Jamał-401 będzie ponad 3 tonowym statkiem zbudowanym przez rosyjskie ISS Resznietiew, ale z ładunkiem użytecznym (transponderami) produkcji Thales Alenia Space. Z uwagi na mała masę satelita trafi bezpośrednio na orbitę geostacjonarną, tj. bez trajektorii pośredniej, zwanej geostacjonarną orbitą transferową.

Większy Jamał-402 będzie miał masę 5,25 tony i powstanie w całości w zakładach Thales Alenia Space. Na orbitę trafi z użyciem orbity transferowej,. Będzie obsługiwał Rosję, państwa WNP, obszar Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, z pozycji nad południkiem 55oC. Oczekiwany czas działania obu statków wynosi 15 lat.

Telsat zamawia Anika G1

Anik F1, którego zastąpić ma właśnie zamówiony Anik G1Telsat, jeden z największych operatorów satelitarnych na świecie, zamówił w firmie Space Systems/Loral nowego satelitę, Anik G1. Wielozadaniowy statek będzie przesyłał sygnały telewizyjne, łączność rządową, szerokopasmowy internet, połączenia głosowe na terytorium obu Ameryk, ze szczególnym uwzględnieniem usług wideo dla Kanady.

Anik G1 zawiśnie nad południkiem 107,3oW w drugiej połowie 2012 roku. Będzie wyposażony w 16 transponderów pasma Ku, o wysokiej mocy, pracujących w trybie FSS, z którego korzysta kanadyjski dystrybutor telewizyjny Shaw Direct. Kolejne 12 transponderów pasma Ku i 24 pasma C zastąpi transpondery Anika F1, obsługującego obecnie Amerykę Południowa. Do obsługi łączności rządowej na terenie Ameryk i Oceanii będą używane 3 dedykowane transpondery pasma X.

Nowy Anik będzie oparty o platformę SS/L1300. W zeszłym roku SS/L skonstruował dla Telsata satelity Telstar-11N i Nimiq-5. W trakcie budowy są dwa kolejne statki dla tego klienta, Telstar-14R i Nimiq-5. Wszystkie mają oczekiwany czas pracy 15 lat.

Azerbejdżan klientem Orbital Sciences

Satelita typu STAR-2 przechodzący testy radiowe w komorze bezechowej, (c) Orbital Sciences Corp.Jak informowano już wcześniej, Orbital Sciences podpisał kontrakt azerbejdżańskim ministerstwem łączności i informatyki. Orbital dostarczy dla tego kraju satelitę telekomunikacyjnego Azerspace/Africasat-1A. Firma dostarczy również infrastrukturę naziemną – centrum kontroli satelitów powstanie w Baku, stolicy kraju.

Konstrukcja satelity będzie oparta o firmową platformę STAR-2 i będzie zawierała najpewniej 36 transponderów o łącznej mocy 5kW. Przekaźniki pasma Ku i C będą obejmowały obszar Azerbejdżanu, Azji Środkowej, Europy Wschodniej i Afryki. Będzie to 31. satelita oparty o platformę STAR.

Minister łączności Azerbejdżanu Ali Abbaso podkreśla, że satelita będzie odgrywał kluczową rolę w postępie technologicznym jego kraju i przyczyni się do rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej w kraju, oraz poprawi komunikację z Europą, Azją, Afryką i Bliskim Wschodem.

Źródła: Space Daily [1], Space Daily [2], Space Daily [3]

Comments are closed.