Chiny mogą dołączyć do partnerów ISS

0

Dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Jean Jacques Dordain oświadczył w poniedziałek 31 maja, że ESA wspiera włączenie Chin do grona partnerów-współtwórców projektu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Dyrektor przekazał wiadomość w trakcie Światowej Konferencji Księżycowej (Global Lunar Conference), odbywającej się w Pekinie i organizowanej przez Międzynarodową Federację Astronautyczną i Chińskie Towarzystwo Astronautyczne.

Dordain uzasadnił swoją wypowiedź powoli postępującą międzynarodową współpracą w eksploracji kosmosu. Poszerzenie kręgu partnerstwa ma pozwolić na zwiększenie korzyści z niej. “Bardzo sobie życzę rozszerzenia partnerstwa na rzecz ISS o Chiny i Koreę Południową. Oczywiście będzie to decyzja wszystkich partnerów, nie tylko jedno.”

Do tej pory ISS była tworzona przez Brazylię, Kanadę, Japonię, Rosję, Stany Zjednoczone, i ESA (11 państw członkowskich).

Rosnący potencjał i możliwości technologiczne Chin sprawiają, że są one postrzegane jako cenny partner w wielu międzynarodowych przedsięwzięciach i co raz chętniej do nich zapraszane.

Dyrektor ESA pozytywnie odniósł się również do rozpoczynającego się 3 czerwca eksperymentu Mars-500, czyli 520 dniowej symulacji załogowej misji na Marsa. Ochotnicy z Rosji, Chin, Włoch i Francji zostaną odizolowani od świata na 520 dni, aby sprawdzić wpływ na człowieka i relacje międzyludzkie warunków, czynności, zadań podobnych do tych, jakie planowane są w trakcie prawdziwej wyprawy.

W trakcie symulowanej misji wykonane zostaną również 3 eksperymenty zaproponowane przez Chińczyków.

Chen Qiufa, wiceminister przemysłu i informatyki Chin, będący jednocześnie szefem chińskiego programu eksploracji Księżyca, powiedział na konferencji, że Chiny chcą udzielać się w międzynarodowych przedsięwzięciach, dzielić się technologiami i osiągnięciami naukowymi z innymi krajami, ale jednocześnie rozwijać też własne rozwiązania.

ESA i Chiny współpracują już od wielu lat. W 2003 zorganizowały one wspólne misje obserwacji Ziemi Double Star. W 2004 zaś program Dragon. Chiny pomagały w namierzaniu i śledzeniu misji SMART-1 w 2006 roku. Załogowy Shenzhou VII, który ma wystartować w przyszłym roku, ma wynieść próbki biologiczne dla ESA.

GLF trwa od 31 maja do 3 czerwca 2010. Bierze w niej udział 450 delegatów z 26 krajów.

Oficjalna strona wydarzenia.

Źródło: Space Travel

Global Lunar Conference (IAF)

Comments are closed.