Pomyślne lądowanie załogi Sojuza TMA-17

0

W dniu wczorajszym dwie godziny po północy czasu polskiego, statek Sojuz TMA-17 odcumował od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dwie godziny potem po oddaleniu się od ISS na większą odległość, wykonane zostało trwające 4 minuty i 21 sekund odpalenie silniczków Sojuza, spowalniając jego prędkość o około 415 km/h i wytrącając ze stabilnej orbity. Niedługo potem, na wysokości około 100 kilometrów nad powierzchnią Ziemi, doszło do rozdzielenia statku na 3 moduły. Załoga była już w tym momencie usadowiona w kapsule, która o godzinie 05:02 CEST weszła w gęste warstwy atmosfery, podążając zaplanowaną trajektorią. O godzinie 05:25 CEST, na stepie w centralnym Kazachstanie, kapsuła Sojuz TMA-17 wylądowała, przywożąc Olega Kotova, Timothy’ego Creamera i Soichiego Noguchi z półrocznego okresu pobytu na stacji ISS. W artykule prezentujemy nagranie z lądowania.

Kończąc trwający 163 dni pobyt na orbicie, członkowie Ekspedycji 23 odcumowali od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w środę o godzinie 02:04 CEST, w momencie przelotu 346 kilometrów nad wschodnią Mongolią. Etap ten był poprzedzony 4 godziny wcześniej ceremonią pożegnania oraz późniejszym zamknięciem włazów i następnie przygotowaniami do powrotu na Ziemię. Statek odcumował od ISS i zaledwie po trochę ponad 3 godzinach pojawił się o poranku czasu lokalnego na tle niebieskiego nieba, opadając łagodnie na spadochronie. Tym razem kapsuła lądowała w tzw. strefie południowej w okolicach miasta Dzhezkazgan w centralnym Kazachstanie. Na załogę oczekiwały już ekipy ratunkowe, składające się z Rosjan, Amerykanów i Japończyków.

Załoga wydawała się być w bardzo dobry stanie, biorąc pod uwagę ich długi, półroczny pobyt na ISS. Tradycyjnie zaraz po opuszczeniu kapsuły Sojuza TMA-17, kosmonauci zostali umieszczeni na wygodnych leżakach, gdzie uśmiechali się, machali do ludzi, w czasie gdy lekarze przeprowadzali pewne badania medyczne. Następnie kosmonauci zostali przetransportowani do Karagandy, skąd Oleg Kotov wyleciał do centrum szkolenia kosmonautów w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskową, a Timothy Creamer i Soichi Noguchi polecieli odrzutowcem NASA do Johnson Space Centre w Houston w Stanach Zjednoczonych.

{youtube}lslBglu98nQ{/youtube}
Kompilacja wideo ukazująca ceremonię zmiany dowództwa ISS (Kotov – Skworcow), odcumowanie od stacji oraz samo lądowanie / Credits: NasaTv

Trójka załogantów Sojuza TMA-17 rozpoczęła swoją misję 20 grudnia, kiedy to z kosmodromu Bajkonur wystartowali w rakiecie Sojuz. Dwa dni później dołączyli na stacji ISS do członków Ekspedycji 22 – Jeffrey’a Williams’a i Maksima Surajewa.

Kotov przejął dowodzenie nad ISS (w tym momencie on i jego załoga stali się Ekspedycją 23) w momencie powrotu do domu Surajewa i Williams’a. Następnie załoga powiększyła się 4 kwietnia, kiedy to przybyli w Sojuzie TMA-18 Aleksander Skworcow, Mikhail Kornijenko i Tracy Caldwell Dyson. W ostatni poniedziałek miała miejsce ceremonia przekazania dowództwa ISS, którą przejął Skworcow – dowódca Ekspedycji 24.

Skworcow, Kornijenko i Caldwell Dyson nie będą długo jedynymi mieszkańcami stacji. Już 15 czerwca z kosmodromu Bajkonur wystartuje kolejna misja załogowa – Sojuz TMA-19 z Fiodorem Jurczychinem, Shannon Walker i Douglas’em Wheelock’em na pokładzie. Dolot na ISS zajmie im standardowo 2 dni.

Źródło: spaceflightnow.com

Comments are closed.