Heweliusz – nazwa dla drugiego satelity BRITE-PL?

0

Od dwóch tygodni trwa głosowanie na nazwę pierwszego polskiego satelity BRITE-PL. W tej chwili sprawa wydaje się być przesądzona – pierwszy satelita będzie nosić nazwę Lem. Lecz co z drugim satelitą? Pojawiła się mocna propozycja – Heweliusz. Moment jest jak najbardziej odpowiedni – w przyszłym roku odbędą się obchody 400. rocznicy urodzin słynnego gdańskiego astronoma.

Oficjalna informacja (06.12.2009) o polskim satelicie BRITE zelektryzowała społeczność w naszym kraju – nie tylko tę naukową. Wkrótce potem okazało się, że Polska będzie odpowiedzialna nie za jednego, ale za dwa satelity BRITE, przy czym drugi satelita byłby w większości wyprodukowany z komponentów krajowych.

W czerwcu 2010 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zorganizowało konkurs na nazwę dla pierwszego satelity BRITE. Głosowanie pozwalało jedynie na oddanie jednego głosu – na pierwszego z dwóch satelitów. W związku z tym zaczęto dyskutować o odpowiedniej nazwie dla drugiego satelity.

Jaką nazwę powinien nosić drugi satelita? Pojawiła się mocna propozycja – Heweliusz. Moment jest bardzo odpowiedni – w 2011 roku odbędą się obchody 400. rocznicy urodzin słynnego gdańskiego astronoma. W internecie można znaleźć następujące wyjaśnienie tej propozycji (cytat z listu “LEM wygrał, teraz czas na HEWELIUSZa” mgr Pawła Grochowalskiego – CBK PAN):

Pozostaje teraz nazwać drugiego satelitę.
Konkurs ministerstwa wciąż trwa. Kończy się 30 czerwca 2010 (środa).
Z informacji zawartych na stronie nie wynika, że nazwa, która zajmie drugie miejsce w konkursie, będzie proponowana jako nazwa dla drugiego satelity.

I w tym miejscu pojawia się prośba o głosowanie na HEWELIUSZa.

Dlaczego HEWELIUSZ?

Po pierwsze:
Ponieważ Jan Heweliusz był znanym i szanowanym XVII -wiecznym polskim (gdańskim) astronomem, który zajmował sie m.in. badaniami solarnymi. A nowy polski satelita BRITE ma służyć do badania gwiazd zmiennych jaśniejszych i gorętszych od Słońca.

Po drugie:
W roku 2011 wypada 400-setna rocznica urodzin Jana Heweliusza. Wobec czego warto byłoby uczcić tego wielkiego astronoma, nazywając satelitę jego imieniem.

Po trzecie:
Jest to dobra i poważna oraz poważana nazwa w środowisku naukowym.  Pan Twardowski jest zabawny, ale to nazwa odpowiednia bardziej dla studenckiego satelity badającego Księżyc. Natomiast pozostałe nazwy w żaden sposób nie łączą się z tematem i zakresem badań przyszłych satelitów BRITE.PL.

Ponieważ z jednego komputera, można oddać tylko jeden głos, prosimy aby Państwo głosowali na nazwę HEWELIUSZ ze swoich komputerów służbowych oraz prywatnych.Mogą Państwo zachęcić do zabawy także swoich znajomych i ich znajomych. Im więcej osób zagłosuje na Heweliusza, tym większa szansa, że ta nazwa zostanie wybrana dla drugiego satelity.

Prawdopodobnie nie każdy będzie mógł . Serwis kosmonauta.net zobowiązuje się wysłać we wtorek, 29 czerwca 2010 roku o godzinie 12:00 CEST, na adres konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynik powyższej ankiety. Poprosimy jednocześnie o zinterpretowanie wyników powyższej ankiety jako “uzupełniających, pozwalających na dokładniejszą ocenę zainteresowania nadaniem nazwy dla drugiego polskiego satelity BRITE-PL“. Mamy nadzieję, że dzięki temu osoby odpowiedzialne ze strony Ministerstwa dokonają odpowiedniego wyboru w oparciu o wystarczającą ilość informacji.

Czym dokładnie jest BRITE? Skrót pochodzi od słów BRIght-star Target Explorer (co można przełożyć na język polski jako ‘obserwator jasnych gwiazd’). Celem naukowym byłoby wykonanie precyzyjnych pomiarów  astrosejsmologicznych wyznaczonych jasnych gwiazd. Dzięki tym pomiarom jest możliwe zbadanie ich struktury wewnętrznej. Jest to mały satelita  kształtu sześcianu o wymiarach 20x20x20 cm i wadze około 6 kilogramów. Dokładna nazwa tego satelity to CanX-3 BRITE  – projekt pochodzi z  kanadyjskiego laboratorium Space Flight Laboratory (SFL) przy Uniwersytecie w Toronto.

Źródło informacji – polskojęzyczne forum A4U.

Strona akcji na portalu Facebook oraz Twitter.

Can X-3 BRITE /  Credits -  SFL, University of Toronto

Comments are closed.