Wizyta przedstawiciela NASA w Europie

0

Zastępca administratora NASA (Lori Garver), w zeszłym tygodniu odwiedziła Europę. Lori Garver odwiedziła trzy europejskie miasta oraz spotkała się z przedstawicielami francuskich i niemieckich rządów oraz wysłannikami z ukraińskiej agencji kosmicznej. Celem rozmów była współpraca międzynarodowa.

NASA od wielu lat współpracuje na polu międzynarodowym z wieloma państwami. Europejska Agencja Kosmiczna jest tutaj na bardzo szczególnym miejscu – współpraca była i jest bardzo owocna. Zarówno ESA jak i NASA mogą się pochwalić wieloma wspólnymi udanymi projektami, zarówno już zrealizowanymi jak i wciąż realizowanymi. Przykładami takiej współpracy jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna oraz misje Cassini-Huygens, Hubble, Ulysses oraz SOHO. W przyszłości bardzo możliwe będzie zorganizowanie dwóch wypraw w kierunku układu Jowisza w ramach misji EJSM.

Ogłoszony przez prezydenta USA nowy program kosmiczny zawiera w sobie wyraźne elementy współpracy międzynarodowej. Jest bardzo prawdopodobne, że współpraca pomiędzy NASA a innymi agencjami kosmicznymi z całego świata zostanie zacieśniona. Jednym z miejsc, gdzie szersza współpraca międzynarodowa przyniesie wymierne korzyści, to z całą pewnością Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, która może pozostać na orbicie nawet do 2028 roku.

Źródło wiadomości:
http://www.nasa.gov/topics/people/features/garver_europe_2010.html

Comments are closed.