Zmarł Günter Wendt

0

W wieku 85 lat w Merritt Island na Florydzie zmarła jedna z ważniejszych postaci pierwszych lat ery kosmicznej. Inżynier niemieckiego pochodzenia był kierownikiem zespołu obsługującego amerykańskich astronautów na wyrzutni. “Pad leader” był ostatnią osobą oglądaną przez astronautów programu Apollo przed zamknięciem włazu i lotem w kierunku Księżyca.

Wendt urodził się w 1924 roku w Berlinie i tam też studiował lotnictwo. W 1955 roku uzyskał obywatelstwo amerykańskie i rozpoczął pracę dla McDonnell Aircraft. Od 1961 roku pracował w Cape Canaveral przy programie lotów załogowych. Kontrolował przygotowania na stanowisko startowe podczas lotów misji Mercury i Gemini.

W 1967 roku Wendt zakończył pracę na stanowisku startowym. Powodem była zmiana obsługującej stanowisko startowe firmy na North American Aviation. Po pożarze Apolla 1 na szczególne życzenie astronautów powrócił do roli “pad leadera” i osobiście obsługiwał ostatnie przygotowania lotów aż do misji Apollo-Sojuz. W NASA pracował aż do 1989 roku.

Astronauci często żartowali z jego ciężkiego niemieckiego akcentu i nieustępliwości. Jego nieformalne przezwisko brzmiało “pad führer“. Pete Conrad, trzeci człowiek na Księżycu, wspominał: “bardzo łatwo się dogadać z Günterem. Po prostu trzeba ze wszystkim się z nim zgodzić

Wendt do końca życia pozostał w pobliżu programu kosmicznego. Swoje wspomnienia opisał w książce “The Unbroken Chain”. Pełnił również rolę konsultanta podczas kręcenia miniserialu dokumentalnego Toma Hanksa “From the Earth to the Moon”.

Comments are closed.