Hayabusa wykonała jeden z kilku ostatnich manewrów przed lądowaniem

0

Japońska agencja kosmiczna JAXA potwierdziła pomyślne zakończenie wykonania manewru korekcyjnego TCM-1, który został zainicjowany 2 maja o godzinie 13:00 CEST. Połączone silniki jonowe zostały włączone na 64 godziny i tym samym zmieniona trajektoria sondy przebiega już teraz bardzo blisko naszej planety. Hayabusa znajduje się w odległości 16.5 mln kilometrów od Ziemi i z dnia na dzień jest co raz bliżej.

Ostatnie duże manewry sonda zakończyła 27 marca, po czym nastąpił etap dokładnego definiowania trajektorii sondy. Wcześniej dokonano pewnego zabiegu, polegającego na zmianie kierunku podchodzenia do Ziemi (sonda przeleciała nad południowym biegunem), dzięki któremu osiągnięto oczekiwaną zmianę trajektorii i na kilka dni przed lądowaniem, Hayabusa będzie podchodziła od zacienionej strony naszej planety, zgodnie z jej ruchem obrotowym. Zniwelowana odrobinę względna prędkość, wypuszczonej na 3 godziny przed zaplanowanym lądowaniem, kapsuły oznacza mniejsze przeciążenia podczas powrotu.

Manewry korygujące trajektorię sondy, noszące oznaczenia od TCM-0 do TCM-4, wymagane są na skutek ciągłych grawitacyjnych perturbacji ze strony naszej planety. Pierwsze trzy manewry (od TCM-0 do TCM-2) będą miały za zadanie skierować sondę na przelot w odległości 200 km od Ziemi (celując w krawędź planety). Na tydzień przed planowanym lądowaniem wykonana zostanie czwarta operacja – TCM-3, która skieruje pojazd nad Australię, natomiast ostatni (wykonany na 3 dni przed, TCM-4) będzie się składał z ostatnich, finalnych poprawek i obrany zostanie korytarz prowadzący na australijski poligon Woomera.

Manewr TCM-0 przeprowadzony został w dniach 4-6 kwiecień. Według informacji ze strony agencji JAXA został przeprowadzony dobrze. Ostatni manewr – TCM-1, rozpoczął się 2 maja i trwał 64 godziny. Potwierdzono, iż zakończył się sukcesem. Najbliższy – TCM-2, zostanie wykonany pod koniec tego miesiąca, na 15 dni przed wejściem kapsuły w atmosferę. Hayabusa będzie wtedy oddalona od Ziemi o 9 mln kilometrów.

(JAXA)

Comments are closed.