Dwa wielkie egzo-Jowisze

0

W maju doniesiono o odkryciu dwóch nowych planet pozasłonecznych. Obie egzoplanety są obiektami kategorii ciężkiej – są masywniejsze od naszego Jowisza.

Pierwszy z nowych obcych światów to HAT-P-16 b. Jest to typowy gorący Jowisz o dużej masie (m sin i to 4,2 masy naszego Jowisza) i krótkim czasie obiegu dookoła swej gwiazdy macierzystej (2,8 dnia). Gwiazda macierzysta (typ F8) ma wyższą temperaturę od naszego Słońca – rzędu 6150 K i masę około 1,2 masy naszej Gwiazdy Dziennej. Warunki na tej egzoplanecie muszą być piekielne.

http://exoplanet.eu/planet.php?p1=HAT-P-16&p2=b

Druga z nowo odkrytych planet pozasłonecznych to HD 145457 b. Jest to obiekt większy od naszego Jowisza (2,6 masy minimalnej), krążący w średniej odległości 0,76 AU z czasem 176 dni. Gwiazda macierzysta to czerwony olbrzym o promieniu blisko 10 razy większym od naszego Słońca (0,1 jednostki astronomicznej!) i masie około 2 razy większej od naszej Dziennej Gwiazdy. Warunków zdatnych do życia na tej egzoplanecie i potencjalnym egzoksiężycom można z pewnościa odmówić – ale widok potężnego czerwonego olbrzyma z tej planety pozasłonecznej musi być… nieziemski!

http://exoplanet.eu/planet.php?p1=HD+145457&p2=b

Comments are closed.