Dostarczono kamery Mastcam dla pojazdu marsjańskiego Curiosity

0

Niedawno Malin Space Science Systems, główny wykonawca kamer do próbników kosmicznych, dostarczył dwie kamery Mastcam do laboratoriów Jet Propulsion Laboratory (JPL). Zostaną one zainstalowane na pojeździe marsjańskim Mars Science Laboratory “Curiosity”. Łazik wyruszy w kierunku Marsa jesienią przyszłego roku i po kilkumiesięcznej podróży wyląduje na powierzchni Marsa latem 2012r.

17 marca tego roku Malin Space Science Systems dostarczył dwie kamery Mastcam do laboratoriów Jet Propulsion Laboratory (JPL), gdzie montowany jest łazik Curiosity. Obie kamery są niemal identyczne, główną różnicą jest zastosowany obiektyw stałoogniskowy.

Po lewej kamera Mastcam 34, po prawej Mastcam 100. Credits: NASA/JPL/MSSS

 • Mastcam 34 – posiada obiektyw o ogniskowej 34mm co daje 15° pole widzenia.
 • Mastcam 100 – zastosowany obiektyw posiada ogniskową 100mm, uzyskano tym samym 5.1° pole widzenia.

Grafika pokazująca schemat budowy kamer Mastcam. Credits: NASA/JPL/MSSS

Obie kamery posiadają przetwornik CCD umożliwiający uzyskanie zdjęć o rozmiarze 1200x1200px oraz rejestracji filmów HD w rozdzielczości 720p (1280x720px) i szybkości 10kl/s. Nowością jest zastosowanie filtru Bayer’a co pozwala na uzyskanie kolorowych zdjęć od razu bez konieczności łączenia oddzielnych zdjęć wykonanych przez różne filtry. Kamery posiadają także koło z filtrami do wykonywania obserwacji naukowych. Poniżej zestawienie filtrów w nanometrach:

  • Mastcam 34 – 440, 525, 550, 675, 750, 865, 1034 i 440 (filtr neutralny).
  • Mastcam 100 – 440, 525, 550, 800, 905, 935, 1035 i 880 (filtr neutralny).

  Filtr neutralny będzie zastosowany do obserwacji Słońca. Oprócz tego, każda kamera posiada także  specjalny filtr podczerwony, który będzie stosowany przy fotografowaniu celem uzyskania kolorowych zdjęć RGB.

  Porównanie rozdzielczości przetworników CCD zastosowanych w kamerach Mastcam 34/100(Curiosity) i Pancam (Spirit/Opportunity), oraz pól widzenia tych kamer. Credits: NASA/JPL/MSSS

  Z całą pewnością obrazy i filmy HD przekazywane przez pojazd Curiosity wizualnie będą dużo atrakcyjniejsze w odbiorze niż te, które od sześciu lat mamy okazję podziwiać dzięki łazikom marsjańskim Spirit i Opportunity. Tutaj należy wspomnieć, iż początkowo obie kamery Mastcam miały być identyczne, a zastosowane w nich obiektywy miały posiadać zmienną ogniskową od 6.5mm do 100mm. Niestety w 2007 z powodów finansowych postanowiono ostatecznie skupić się na zbudowaniu kamer z obiektywami stałoogniskowymi. Wersje kamer zmiennoogniskowych pozostały ukończone w 80%.

  Okazuje się jednak, że istnieje spora szansa aby funkcja zoomowania znowu pojawiła się w kamerach Mastcam. Niedawno NASA przeznaczyła dodatkowe fundusze na dokończenie kamer zmiennoogniskowych. Nie mały wkład ma tutaj reżyser filmowy James Cameron. Co prawda zysk korzyści naukowych będzie raczej niewielki za sprawą nowej funkcji, ale za to nowe wersje kamer umożliwią kręcenie marsjańskich filmów 3D w wysokiej rozdzielczości co umozliwi lepszą popularyzację badań naukowych prowadzonych na Marsie. Jeśli budowa nowych kamer i ich testy uda się zakończyć na czas to zostaną one zamontowane na miejsce kamer Mastcam 34 i 100.

  Źródło: NASA

  Strona główna pojazdu marsjańskiego “Curiosity”: LINK

  Comments are closed.