Kondolencje z kosmosu

0

Kondolencje w związku z katastrofą prezydenckiego samolotu, płyną z całego świata. Przesyłają je także astronauci przebywający aktualnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w ich imieniu przekazał je japoński astronauta Soichi Nohuchi (Sojuz TMA-17), członek 22 stałej załogi ISS.

Kondolencje Noguchi przekazał podczas rozmowy jaką odbył z uczniami katowickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 3 im. Abramowskiego.

Uczniowie na możliwość kontaktu z załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czekali dwa lata, przez jakiś czas zastanawiali się czy nie odwołać imprezy z powodu obowiązującej żałoby narodowej, lecz koordynator projektu Jerzy Zajda, nauczyciel prowadzący szkolne kółko krótkofalowców doszedł do wniosku iż jest to impreza naukowa, nie rozrywkowa.

Rozmowa ta możliwa była dzięki uczestnictwu katowickiej placówki w projekcie ARISS, który daje możliwość połączenia astronautów czy kosmonautów z radioamatorami z całego świata. Do łączności w ramach ARISS służy amatorska radiostacja umieszczona w rosyjskiej części stacji w module Zwiezda.

Uczniowie z Katowic nawiązali połączenie ze stacją kosmiczną w poniedziałek o 8.51, a rozmowa a Nohuchi trwała 7 minut, z 10 przypadających na łączność z daną placówką. Pytania jakie zadawali uczniowie głównie sprowadzały się do tego jak wyglądają ich codzienne obowiązki na stacji.

Na koniec Noguchi powiedział: “Chciałbym złożyć kondolencje dla Waszego narodu, będziemy obserwować to wszystko z przestrzeni kosmicznej. Przesyłamy Wam wyrazy współczucia”.

źródło: gazeta.pl

Comments are closed.