Ostatnia szansa na kontakt z Phoenixem

0

Trwa  ostatnia próba nawiązana łączności z marsjańskim lądownikiem Phoenix. Między 5 a 9 kwietnia sonda Mars Odyssey podczas 60 przelotów nad miejscem, w którym lądował Phoenix będzie nasłuchiwać sygnałów świadczących o tym czy przetrwał on trudną marsjańską zimę. Szanse na kontakt są praktycznie zerowe – NASA woli jednak spróbować po raz ostatni.

Jest to trzecia z prób nawiązania łączności z lądownikiem, jaką przeprowadzono w ciągu ostatnich czterech miesięcy. Pierwsze dwie próby przeprowadzone w styczniu i lutym okazały się być bezskuteczne.

Phoenix wylądował na Marsie 25 maja 2008 r., działał z powodzeniem dwa miesiące dłużej niż początkowo zakładano, lecz gdy marsjańska zima zapadła na dobre, jego akumulatory nie miały na tyle mocy by zapewnić przetrwanie jego podstawowych systemów.

Misja sondy Phoenix okazała się być jedną z najbardziej udanych wypraw na Czerwoną Planetę w ciągu ostatnich lat.  Lądownik wykrył w lipcu 2008 roku istnienie wody w marsjańskiej glebie, która w rejonach okołobiegunowych Marsa obecna jest w gruncie w postaci lodu.

Zdjęcia zrobione przez NASA Mars Reconnaissance Orbiter w lutym br. ukazują, iż w okolicach okołobiegunowych w rejonie Vastitas Borealis (miejsce lądowania Phoenixa) lód stopniowo zanika.

Phoenix nie został zaprojektowany by przetrwać trudną marsjańską zimę, istnieje jednak małe prawdopodobieństwo, że w jego akumulatorach pozostało na tyle energii, by  teraz, wraz z nadejściem marsjańskiej wiosny, kiedy to panele słoneczne lądownika wystawione są na działanie promieni słonecznych przez całą dobę, obudzić się do życia.

Źródło:
www.space.com

Comments are closed.