“W Rosji brakuje kandydatów na kosmonautów”

0

Taką wiadomość przekazał dyrektor centrum szkolenia kosmonautów Sergiej Krikałow, weteran sześciu lotów w kosmos (rekordowe 803 dni na orbicie okołoziemskiej).

W czasach Związku Radzieckiego zawód kosmonauty był tradycyjnym marzeniem młodych ludzi. Dzisiaj zainteresowanie rosyjskim programem kosmicznym drastycznie spadło. Krikałow przekazał agencji Interfax, iż korpus kosmonautów liczy obecnie około czterdziestu osób. W najbliższym czasie ma zostać przeprowadzony kolejny nabór. Ilość kandydatów jest jednak sporo mniejsza niż chcieliby to widzieć organizatorzy naboru w Gwiezdnym Miasteczku.

Krikałow wskazał również na bardzo małą ilość kosmonautek w porównaniu do amerykańskiego programu kosmicznego. Tylko trzy Rosjanki odbyły lot orbitalny, zaś dzisiaj w korpusie jedyną kobietą jest Jelena Sierowa.

Po upadku Związku Radzieckiego panuje zła sytuacja finansowa Gwiezdnego Miasteczka. Wiele potrzebnych remontów nie było realizowanych od ponad dwudziestu lat. Jednocześnie, w nowych ekonomicznych warunkach, mało jest chętnych do pracy za małe pieniądze.

Źródło:
SpaceDaily.com

Comments are closed.