Emiraty rozpoczynają nabór astronautów

3

Zjednoczone Emiraty Arabskie rozpoczęły nabór astronautów. Pierwszy z nich ma udać się na ISS w ciągu najbliższych czterech lat.

Kosmiczne plany ZEA

W ostatnich latach Zjednoczone Emiraty Arabskie bardzo intensywnie rozwijają własny program kosmiczny. W 2014 roku powołana została narodowa agencja kosmiczna. W 2020 roku ma również wystartować pierwsza misja marsjańska. Zbudowana przede wszystkim przez ekspertów z ZEA sonda Al-Amal (Nadzieja) ma wejść na orbitę Marsa w 2021 i badać atmosferę Czerwonej Planety. W 2020 roku w tym kraju zorganizowany zostanie również Międzynarodowy Kongres Astronautyczny.

2020 to data szczególna, ponieważ wówczas kraj będzie obchodził 50 lat istnienia. Lot astronauty w 2020 lub 2021 roku również będzie elementem jubileuszu.

Nabór

W tej chwili oficjalnie ruszył nabór kandydatów. Muszą być pełnoletnimi obywatelami Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jak również posiadać ukończone studia wyższe oraz posiadać biegłą znajomość języka angielskiego i arabskiego.

W 2018 roku kandydaci przejdą przez szereg testów medycznych oraz psychometrycznych. W 2019 wybrana zaś zostanie mały korpus astronautów. Pierwszy lot orbitalny na Międzynarodową Stację Kosmiczną szacowany jest na 2020 lub 2021 rok. Emiraty podpisały już umowę z Rosją na przygotowanie astronauty do lotu Sojuzem.

Arabscy astronauci

Dotychczas tylko dwóch Arabów odbyło lot kosmiczny. Pierwszym był Saudyjczyk Sultan Bin Salman Al Saud, który odbył tygodniowy lot na pokładzie wahadłowca Discovery w ramach misji STS-51G w 1985 roku. Jednym z celów misji było wyniesienie satelity Arabsat-1B. Obecnie pełni funkcję ministra ds. Turystyki i Dziedzictwa Narodowego.

Drugim arabskim astronautą jest Muhammad Faris z Syrii. W 1987 roku spędził tydzień na pokładzie stacji Mir w ramach misji Sojuz-TM 3. Po rozpoczęciu wojny domowej w Syrii w 2012 przeszedł na stronę opozycji antyasadowskiej, zaś obecnie jest uchodźcą w Turcji.

Około dekadę temu również Jordania rozważała wysłać własnego obywatela Sojuzem do ISS. Plan jednak nigdy nie wyszedł poza wstępny etap deklaracji.

3 komentarze

  1. Michał Moroz on

    Zasady są jasne i ustalone od dawna. Polecam lekturę fatwy wydanej przez ulemów z Malezji przy okazji lotu ich kosmonauty parę lat temu na ISS. W dużym skrócie – modlitwa w kierunku Ziemi, obowiązują reguły muzułmanina odbywającego podróż.