Rosyjski moduł MRM-1 już w KSC

0

Kolejny element rosyjskiej części stacji – MRM-1 (Mini Research Module 1) do wyniesienia na orbitę w ładowni wahadłowca został dostarczony do Centrum Lotów Kosmicznych im Kennedy’ego (KSC) w czwartek w godzinach wieczornych. Teraz rozpocznie się etap przygotowujący go do lotu na orbitę.

Antonov 124 na pokładzie którego przewieziony został ładunek, wylądował około godziny 19:00 polskiego czasu na jednym z pasów lotniska w KSC, obok Shuttle Landing Facility kończąc tym samym podróż z Moskwy w Rosji.

MRM-1, czy też Rassviet (z ros. ‘Świt’) będzie teraz przechodził przygotowania do lotu. Na wiosnę trafi do budynku Space Station Processing Facility, gdzie zostanie umieszczony w specjalnej obudowie. Stanie się częścią ładunku wahadłowca Atlantis, misji STS-132 (start planowany obecnie na 14-go maja 2010 roku). Moduł został zbudowany przez rosyjską kompanię Energia.

Zgodnie z umową pomiędzy USA, a Rosją na pokładzie MRM-1 znajdzie się także ponad 1300 kg ładunku cargo. Dodatkowo przymocowana do powierzchni modułu poleci śluza laboratoryjna – element przyszłego dużego modułu rosyjskiego MLM Nauka (ma trafić na stację w 2012 roku) oraz zapasowy radiator, 5 stanowisk roboczych używanych w czasie spacerów kosmicznych EVA i zapasowy element europejskiego manipulatora ERA. Łączna masa startowa z towarami wewnątrz i częściami/komponentami przymocowanymi do modułu będzie wynosiła 7 ton i niecałe 900 kilogramów. Wewnątrz MRM-1 jest około 4.8 metrów sześciennych przestrzeni.

Miejscem zadokowania Rassviet będzie nadir (zwrócony w stronę Ziemi) port modułu Zaryja. Umożliwi dokowanie rosyjskim statkom Sojuz i Progress bez obawy o uszkodzenie sąsiadującego obok modułu Tranquility (który będzie dostarczony w lutym w misji STS-130). W przyszłości ważne będzie umiejętne wykorzystanie wszystkich czterech portów dokowania w rosyjskiej części stacji.

Źródła informacji oraz zdjęcia:
http://www.spaceflightnow.com/news/n0912/17mrmarrival/
http://astro.zeto.czest.pl/sat/rasswiet.htm
http://www.energia.ru/rus/iss/mim1/photo_12-07.html

Comments are closed.