Nieudany test rakiety Buława

0

Mieszkańcy Norwegii stali się świadkami widowiskowego, aczkolwiek nieudanego startu pocisku rakietowego ICBM, będącego najprawdopodobniej testem nowej rakiety “Buława”. Wszystko wskazuje, iż w wyniku defektu rakieta ta weszła w niekontrolowany ruch obrotowy, a rozprzestrzeniający się materiał stanowiący jej paliwo utworzył przez to charakterystyczny, spiralny wzór na niebie.

Jest to kolejny incydent powiązany z programem rakiet tego typu – również wiele wcześniejszych startów nie obyło się bez problemów.

Pomimo swojej spektakularności nie jest to pierwszy taki przypadek, jaki zarejestrowano okiem kamery. Do podobnego doszło nad Norwegią wcześniej (1 listopada), kiedy wystrzelono rakietę Sineva (również z pokładu okrętu podwodnego). Również nad terytorium Chin zauważono zjawisko tego typu i prawdopodobnie jeszcze w wielu innych miejscach, będących w pobliżu kosmodromów i wyrzutni. Pomimo braku bezpośredniej reakcji na start ze strony rosyjskiej, na okres przypadający na pojawienie się zjawiska NAVTEX wydał zakaz poruszania się statków i samolotów nad południowym obszarem Morza Białego. Jako przyczynę podano start rakiety:

ZCZC FA79
031230 UTC DEC 09
COASTAL WARNING ARKHANGELSK 94
SOUTHERN PART WHITE SEA
1.ROCKET LAUNCHING 2300 07 DEC TO 0600 08 DEC
09 DC 0200 TO 0900 10 DEC 0100 TO 0900
NAVIGATION PROHIBITED IN AREA

Na jednym ze zdjęć udało się także zarejestrować pozostałość po spaleniu paliwa, podczas wznoszenia rakiety w pierwszej fazie lotu.

Do podobnych zjawisk można zaliczyć też usuwanie paliwa ze zużytych stopni rakiet, co można czasem zaobserwować na polskim niebie, choć nie jest to zjawisko częste. Nie generuje również tak spektakularnej spirali – powstaje wtedy coś na kształt sferycznego bąbla, który szybko się powiększa.

Oczywistym jest również fakt, że podobne zjawisko budzi wśród ludzi duże emocje – dla pewnych grup z pewnością będzie to dowód na istnienie kosmitów lub zbliżający się koniec Świata. Według naszej Redakcji – na tego typu rewelacje przyjdzie nam jeszcze długo poczekać (o ile w ogóle się tego doczekamy).

{youtube}KMUhS-S0rGk{/youtube}
Zapis zjawiska powstałego 9-go grudnia, credits: YouTube / ufosweden

{youtube}ixLE3iuszbU{/youtube}
Podobne zjawisko zarejestrowane w Chinach, credits: YouTube / buzhiqing

{youtube}Zx8i5EfmYU4{/youtube}
Symulacja rozprzestrzeniania się paliwa z uszkodzonej rakiety, credits: Doug Ellison / unmannedspaceflight

Źródło: SpaceFellowship.com

Charakterystyczne  'chmury' gazów, będące produktem spalania paliwa rakiety, credits:  spaceweather.com

Comments are closed.