Projekt SOHO Hunter zamrożony!

0

Projekt SOHO Hunter, polegający na wyszukiwaniu komet zbliżających się do Słońca na obrazach z sondy SOHO, został zamrożony. Przyczyną jest brak funduszy ze strony NASA. Szanse na reaktywację w przyszłości wydają się być niewielkie.


Informacja o zamrożeniu badań została kilka godzin temu przesłana na grupy SOHO przez koordynatora obserwacji ze strony NASA. Powodem jest brak funduszy – okazuje się, że sonda SOHO jest w tej chwili w fazie ‘extended operations’, w trakcie której budżet jest mocno ograniczony. Zespoły instrumentów zainstalowanych na SOHO – np LASCO – są w ogóle nie finansowane. Pozostaje jedynie niewielka ilość funduszy na bardzo podstawowe operacje.

Komety SOHO od dłuższego czasu są w kręgu zainteresowań polskich miłośników astronomii. Odkrycia Polaków zdarzają się często – dla przykładu o majowych wydarzeniach pisaliśmy pod tym linkiem. Niestety, wiele wskazuje na to, że nie będzie już utrzymywania tego projektu ze strony NASA – przynajmniej do czasu, kiedy nowe fundusze się pojawią.

Źródło informacji:
http://sungrazer.nrl.navy.mil/index.php?p=recent
(wpis z Dec 03 2009 09:48:33)

Comments are closed.