Pożegnanie z Aresem I?

0

Pojawiają się jeszcze niepotwierdzone informacje, że rakieta Ares I nie znalazła się w opcjach rozwoju programu Constellation, które przedstawiono prezydentowi USA. Pomimo tego, zespół rakiety Ares I pracuje nad ewentualnym kolejnym startem tej rakiety – zwanej Ares I-X Prime. Start nastąpiłby w 2012 lub 2013 roku.

27 października 2009 roku rakieta Ares I-X wystartowała w locie testowym. Test został uznany za sukces – pomimo kilku drobnych problemów, związanych głównie z nieodpowiednim działaniem spadochronów. Zespół rakiety Ares I-X zebrał jednak bardzo dużo danych – które w tej chwili są analizowane. Kilka dni później pojawiła się informacja o propozycji anulowania budowy i testu rakiety Ares I-Y, zamiast której wystartowałaby rakieta Ares I-X. (Dla przypomnienia – według wstępnych planów rakieta Ares I ma/miała wynosić w przyszłości kapsułę załogową Orion wraz z astronautami na pokładzie).

W tym samym czasie opublikowano raport komisji Augustine – debatującej nad przyszłością programu Costellation oraz potencjalnymi celami wypraw załogowych. Ponadto, nowy administrator NASA, Charles Bolden, zlecił badania nad alternatywnymi systemami rakietowymi wywodzącymi się z programu wahadłowców (Jupiter/DIRECT i ‘Nie-Shuttle-C’). Wszystko to wydarzyło się na przestrzeni ostatnich kilkunastu tygodni ze strony NASA.

W międzyczasie rząd USA debatował nad raportem komisji Augustine (nawet poprzedni administrator NASA – dr Michael Griffin został odpytany). Opublikowano również raport GAO, skupiający się na aspektach finansowych projektów finansowanych przez Stany Zjednoczone. Brak jednak było opinii prezydenta USA – Barracka Obamy.

Wiadomo jednak, że prezydent USA dostał kilka opcji do rozważenia. Pewne źródła twierdzą, że były to cztery opcje rozwoju. Wydaje się, że los rakiety Ares I jest przesądzony, bowiem według dobrze poinformowanych źródeł ta rakieta nie została uwzględniona w żadnej z zaprezentowanych opcji rozwoju.  Dalszych informacji raczej brak – można jedynie zakładać, że przynajmniej jedna opcja rozwoju (a raczej ‘wegetacji’, jak wykazano w trakcie ostatniego publicznego posiedzenia komisji Augustine) opiera się na wcześniej proponowanych znacznych ograniczeniach budżetu NASA, a przynajmniej jedna zakłada powrót do wcześniejszego poziomu finansowania. Jest bardzo możliwe, że elementem przynajmniej części opcji rozwoju jest skorzystanie z usług komercyjnych statków załogowych.

Kiedy prezydent USA dokona wyboru? Nie wiadomo. Niedawno plotkowano o decyzji przed świętem Dziękczynienia w USA (26 listopada w tym roku). Obecnie coraz częściej wspomina się o przyszłym roku. W międzyczasie – tak jak było to przez kilka ostatnich miesięcy – NASA będzie kontynuować wcześniej ustalone projekty, testy i eksperymenty, w ramach programu Constellation.

Źródło informacji: opracowania własne (na podstawie poprzednich artykułów)
oraz NASAspaceflight.com
oraz OrlandoSentinel.com

Rok 2009 - załoga misji Apollo 11 rozmawia z obecnym prezydentem USA / Credits NASA, Bill Ingalls

Comments are closed.