Ares I-Y anulowany?

0

Dobrze poinformowane źródła przekazują, że menedżerowie programu Constellation zarekomendowali anulowanie misji Ares I-Y. Głównym powodem są oczywiście niedostateczne nakłady na Constellation, co przekłada się na znaczne opóźnienia w projektowaniu, budowaniu i testowaniu różnych komponentów programu. W przypadku Aresa I-Y jest niemal pewne, że silnik J-2X dla drugiego stopnia rakiety nie będzie gotowy na czas. Zamiast Aresa I-Y możliwe, że zbudowany zostanie Ares I-X Prime – o ile oczywiście nie nastąpi dramatyczna zmiana wewnątrz programu Constellation.

Niedawna misja rakiety Ares I-X, pomimo kilku anomalii, została uznana za bardzo udaną. Według planów opracowanych kilka lat temu, po misji Ares I-X miała nastąpić misja Ares I-Y. Według ostatnich szacunków harmonogramów (i nakładów finansowych), misja odbyłaby się na początku roku 2014. Po misji Ares I-Y, wszystkie kolejne rakiety Ares I byłyby ‘seryjnymi produktami’ o docelowych parametrach.

Rakieta Ares I-Y różniła by się od Aresa I-X przede wszystkim użyciem pięciosegmentowego pierwszego stopnia na paliwo stałe oraz użyciem silnika J-2X w drugim stopniu. Niestety, z uwagi na problemy budżetowe Constellation, rozwój wielu elementów tego programu jest w tej chwili znacznie opóźniony. Dla przykładu – program lądownika Altair został zamrożony a budowę instalacji naziemnych rakiety Ares V przesunięto przynajmniej w dalszą przyszłość.

Silnik J-2X znajduje się na liście programów, w których rozwój jest spowolniony przez brak pieniędzy. W chwili obecnej szacuje się, że nie ma większych szans na przygotowanie tego silnika dla rakiety Ares I-Y. Z tego powodu zaproponowano anulowanie misji Ares I-Y.  Zamiast Aresa I-Y proponowany jest start Aresa I-X Prime, czyli pięciosegmentowej rakiety Ares I-X, która przetestowałaby również system ratunkowy dla kapsuły Orion. Start mógłby się odbyć już w roku 2012.

Czy jednak zobaczymy Aresa I-X Prime? Możliwe, że niebawem zajdzie dramatyczna zmiana w programie Constellation – zarówno w architekturze, jak i celu całego przedsięwzięcia.  Pod koniec maja 2009 roku nowy prezydent USA zarządził powołanie komisji, która miała zająć się stanem i planami amerykańskiej astronautyki załogowej – głównie programem Constellation oraz proponowanej redukcji budżetu NASA na cele eksploracyjne. Ta komisja otrzymała nazwę Review of United States Human Space Flight Plans Committee (lub krócej Augustine Commission). Wynik prac komisji został opublikowany 22 października 2009 roku i zawiera kilka rekomendacji oraz komentarzy. Jednym z komentarzy jest zwrócenie uwagi na alternatywne architektury rakietowe – ‘Nie-Shuttle-C’ oraz rakiety serii Jupiter (DIRECT).

Źródła informacji:
http://nasawatch.com/archives/2009/11/ares-1-lynch-mo.html

oraz serwis awiationweek.com

Rakiety serii Jupiter (v 2.0). Najnowsza proponowana wersja używa  silników SSME / Credits - DIRECT team

Comments are closed.