Ares I-X: nagranie z daleka aż do wodowania

0

NASA udostępniła nagranie startu rakiety Ares I-X zarejestrowane z pewnej odległości. Nagranie zawiera również moment otwarcia głównych spadochronów pierwszego stopnia rakiety oraz problemy z jednym ze spadochronów, które nastąpiły kilka sekund później. Z tego powodu pierwszy stopień rakiety Ares I-X doświadczył kilku uszkodzeń.

Pierwsze komentarze dostępne po starcie i analizy wydają się sugerować, że wiele aspektów startu tej testowej rakiety przebiegło prawidłowo. Jednakże, rakieta doświadczyła kilku uszkodzeń w momencie wodowania – na skutek nieprawidłowej pracy głównych spadochronów. Poniższe nagranie przedstawia lot rakiety od startu aż do wodowania. Moment uwolnienia głównych spadochronów to 4 minuta i 57 sekunda nagrania.

 

 

 

Nagranie lotu Aresa I-X aż do wodowania / Credits – TheBosnianson

Nagranie wydaje się sugerować, że kilka linek jednego z głównych spadochronów uległo zerwaniu, a następnie splątaniu z linkami z innego spadochronu. W wyniku takiego anomalnego zachowania, pierwszy stopień rakiety uderzył w wodę pod kątem i z większą prędkością niż przewidywano.

Źródło: NASA

Artykuł zaktualizowany w 2019 roku – odświeżenie linków.

Comments are closed.