Udana misja Ariane 5 / NSS-12 & THOR 6

0

Rakieta Ariane 5 z ładunkiem satelitów telekomunikacyjnych NSS-12 oraz THOR 6 wystartowała dziś o godzinie 21:00 CET z wyrzutni ELA-3, mieszczącej się na kosmodromie Kourou w Gujanie Francuskiej. Lot przebiegał bez problemów i już około 27 minut później uwolniony został pierwszy z dwóch satelitów – NSS-12.

Następnie wykonano manewr pozwalający na bezpieczne odrzucenie zbędnego już łącznika Sylda i niewiele później uwolniono także drugiego satelitę – THOR 6. Oba urządzenia znajdują się obecnie na tymczasowej orbicie geotransferowej. Zapis startu można obejrzeć poniżej:

{youtube}TuIr6grVGdg{/youtube}
Zapis ze startu numer 192, credits: Arianespace / Juju86170

Ariane 5 ECA użyta w locie jest najcięższym wariantem przystosowanym do wynoszenia satelitów na orbity geostacjonarne o wysokości około 36000 km. Napędzana jest mieszaniną ciekłego wodoru i ciekłego tlenu, choć przyczepione do niej rakiety pomocnicze wykorzystują paliwo stałe i podczas startu zapewniają jej aż 90% ciągu całej rakiety. Działają one w podobny sposób jak rakiety SRB, przyczepione z dwóch stron zbiornika promu kosmicznego, choć w przeciwieństwie do nich spalają się dłużej i odpadają w około 6 minut po starcie. Nie są odzyskiwane.

Źródło: Arianespace

Comments are closed.