Przygotowania do startu rakiety Ariane 5 / NSS-12, THOR 6

0

Już za parę godzin z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartuje rakieta nośna Ariane 5 w wersji ECA (Evolution Cryotechnique type A) z ładunkiem dwóch satelitów telekomunikacyjnych NSS-12 oraz THOR 6. Oba urządzenia zostały umieszczone na szczycie rakiety, dzięki zastosowaniu specjalnego łącznika Sylda 5. ECA to najcięższy wariant rakiety Ariane 5, zdolny do wyniesienia 10,5 tony pojedynczego ładunku na geostacjonarną orbitę transferową (lub 10 ton w przypadku dwóch satelitów z wykorzystaniem łącznika Sylda).

NSS-12 to satelita należący do operatora SES World Skies (Holandia) i zbudowany przez Space Systems/Loral (SS/L). Umożliwi on oferowanie usług telekomunikacyjnych korporacjom, rządom oraz nadawcom w Europie, Afryce, Środkowym Wschodzie, Indiach oraz części Azji. Urządzenie zostanie umieszczone nad równikiem na 57 stopniach długości geograficznej wschodniej i zastąpi wysłużonego kuzyna – NSS-703. Satelita został wykonany w najwyższej dostępnej technologii i jest wyposażony w 40 transponderów pracujących w paśmie C oraz 48 w paśmie Ku.

Minimalny czas pracy satelity tego typu został oszacowany na 15 lat.

Drugim ładunkiem rakiety Ariane 5 jest satelita THOR 6, należący do Telenor Satellite Broadcasting AS (Norwegia) i wykonany w ramach kontraktu podpisanego z Thales Alenia Space. Zadaniem urządzenia opartego na platformie Spacebus-4000B2 będzie przekazywanie sygnałów telewizyjnych DTH (direct-to-home) – w tym celu satelita został wyposażony w 36 transponderów działających w paśmie Ku. Zostanie on ustawiony na 1 stopniu długości geograficznej zachodniej i będzie zaspokajał potrzeby operatorów w centralnej i wschodniej Europie.

THOR 6 ma za zadanie zastąpić satelitę THOR 3, który zostanie wycofany z użycia w przyszłym roku. Urządzenie planowo ma działać przez 15 lat.

Ariane 5 ECA to dwustopniowa rakieta nośna wyposażona dodatkowo w dwie rakiety pomocnicze EAP (Etage d’Acceleration ? Poudre) na paliwo stałe (boostery). Pierwszy stopień napędza pojedynczy, francuski silnik Vulcain-2 zasilany mieszanką LOX/LH2 (ciekłego wodoru i tlenu), w górnym stopniu nazwanym ESC-A (Etage Supérieur Cryogénique-A) wykorzystano natomiast silnik HM-7B, który również zużywa tę sam skład paliwa i utleniacza.

Okno startowe trwa 100 minut i otwiera się o 21:00 CET. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na stronie: http://www.videocorner.tv/

Więcej na temat misji można dowiedzieć się z wątku na forum Astronomia Amatorska.

Satelita THOR 6 podczas  testów anten, credits: Thales Alenia Space

Comments are closed.