Czy Phoenix się odezwie?

0

W  okolicach bieguna północnego Czerwonej Planety 25 maja 2008 roku osiadł lądownik NASA Phoenix. Misja zakończyła się 2 listopada 2008 roku, gdy Słońce, schodząc coraz niżej i niżej na marsjańskiej arktyce, przestało dostarczać wystarczającej energii do zasilania. Zbliża się jednak wiosna na marsjańskiej półkuli północnej. Czy Phoenix się odezwie?

Od samego początku wiadomo było, że wraz z schodzącym coraz niżej Słońcem coraz bliżej do końca tej niezwykle interesującej misji. Pierwotnie misję zaplanowano na 90 marsjańskich dni. Lądownik działał jednak ponad 150 dni i dopiero 2 listopada 2008 roku odebrano ostatni sygnał od sondy. W międzyczasie na północnej półkuli Czerwonej Planety rozpoczęła się zima z bardzo niskimi temperaturami, przekraczającymi minus 120 stopni Celsjusza oraz długimi okresami bez Słońca nad horyzontem.

W takich oto warunkach przez ostatnie miesiące przebywała sonda Phoenix. W sierpniu 2009 roku sonda Mars Reconnaissance Orbiter sfotografowała ponownie miejsce lądowania sondy Phoenix. W porównaniu z obrazem uzyskanym w grudniu 2008 roku wyraźnie zauważalne są duże zmiany obszaru lądowania. Zestalony dwutlenek węgla (CO2) pokrył znaczną część powierzchni – prawdopodobnie także i lądownik.

Phoenix nie został zaprojektowany do przetrwania srogiej marsjańskiej zimy. Jednak istnieje małe prawdopodobieństwo, że wiosną, gdy promienie słoneczne roztopią (chodzi tu oczywiście o sublimację) suchy lód z dwutlenku węgla, Phoenix naładuje swe baterie i sie odezwie.

Pierwsze próby nawiązania kontaktu miały być przeprowadzone w październiku tego roku. Brak jednak jakichkolwiek informacji na ten temat. Inne źródło twierdzi, że nastąpi to w styczniu. Czy się uda? Może Phoenix rzeczywiście zasługuje na swą nazwę?

W misji Phoenix brała udział Polka – Hanna Sykulska, studiująca obecnie (doktorat) na Imperial College London.

Źródło informacji:
http://spacefellowship.com/2009/10/30/spring-approaches-on-mars-will-phoenix-phone-home/

Warto jeszcze odwiedzić:
Wątek ‘Lądownik Marsjański Phoenix’ na polskojęzycznym forum A4U, komentujący wydarzenia misji od przygotowań przedstartowych aż do dziś: LINK
Phoenix na angielskiej Wikipedii: LINK

Comments are closed.