Wyślij wiadomość na Gl 581 d!

0

Planeta Gl 581 d to chyba najciekawsza znana nam planeta pozasłoneczna. Położona ledwo 20,3 roku świetlnego od nas, krąży wokół swej gwiazdy macierzystej – czerwonego karła Gliese 581 – w takiej odległości, że woda może tam istnieć w stanie ciekłym. Logiczne jest zatem, że ktoś wcześniej czy później wpadnie na pomysł wysłania sygnału radiowego w kierunku tej egzoplanety. Możesz wziąć w tym udział!

Sygnał zostanie wysłany za pomocą potężnego radioteleskopu znajdującego się w Canberra Deep Space Communication Complex w Australii. 24 sierpnia 2009 roku sygnał zostanie wysłany. Jeśli wszystko się powiedzie – oraz obcy mieszkają na Gl 581 d (i zechcą nam odpowiedzieć) – sygnał dotrze do tej planety pozasłonecznej około początku roku 2030.

Z czego będzie się składać sygnał? Odpowiedź jest prosta – każdy może napisać sygnał do obcych! Wystarczy wejść na stronę http://www.hellofromearth.net/ i napisać krótką (maksymalnie 160 znaków) wiadomość w języku angielskim. Z niezrozumiałych przyczyn pomysłodawcy projektu założyli, że kosmici posługują się codziennie językiem angielskim.

Wiadomości będą zbierane do 24 sierpnia 2009, do godziny 9:00 CEST. Następnie zostaną zamienione w ciąg znaków binarnych i przesłane z Ziemi.

Planeta pozasłoneczna Gl 581 d jest co najmniej siedem razy masywniejsza od Ziemi. Jest więc to skalisty obiekt, prawdopodobnie otoczony gęstą atmosferą. Możliwe, że całą planetę pokrywa głęboki ocean, co oznacza, że wszelkie rozumne istoty na tej egzoplanecie, o ile oczywiście istnieją, powinny być raczej pływające niż człapiące/pełzające. Oczywiście, aktualnie brak jakichkolwiek dalszych informacji na temat warunków na tej planecie pozasłonecznej – można jedynie zakładać na podstawie istniejących podstawowych danych, takich jak masa, odległość od gwiazdy macierzystej oraz moc promieniowania Gliese 581.

Źródło informacji:
http://www.hellofromearth.net/

Comments are closed.