Cassini – dynamika chmur na Tytanie

0

Długotrwałe obserwacje chmur na Tytanie wykonane za pomocą instrumentu VIMS wykazały, że przemieszczają się one w sposób podobny do tego znanego z Ziemi. Czynią to jednak znacznie wolniej i utrzymują się znacznie dłużej.

W okresie od lipca 2004r do grudnia 2007r na Tytanie obserwowano ponad 200 chmur. Ich rozkład wokół Tytana był zgodny z modelem globalnej cyrkulacji jego atmosfery. Ich ruch jest jednak znacznie wolniejszy niż sądzono. Nadal występują na półkuli południowej, gdzie obecnie kończy się lato. Sądzono natomiast, że o tej porze roku powinny być w zaniku. Wczesna jesień powinna być więc cieplejsza i bardzie wilgotna niż wcześniej przewidywano.

Na Ziemi anormalnie ciepłe okresy pod koniec jesieni występują, gdy układy niskiego ciśnienia są zablokowane na półkuli na której panuje zima. Na Tytanie natomiast ciepły okres pod koniec lata jest prawdopodobnie wywołany bardzo powolnymi zmianami temperatury powierzchni i dolnej części atmosfery.

W okresie zrównania dnia z nocą w sierpniu 2009r wszystkie chmury na Tytanie powinny zaniknąć. Modele cyrkulacji atmosfery wskazują, iż chmury na półkuli południowej już od dawna nie powinny występować. Ich zanikanie powinno następować od 2005r. Zaobserwowano je jednak pod koniec 2007r. Część nich nadal występuje w okolicach równika. W czasie trwającej obecnie misji rozszerzonej kontynuowane są obserwacje długoterminowych zmian w atmosferze Tytana.

Mozaika z VIMS przedstawiająca chmury s średnich szerokościach Tytana (40 – 50st S) uzyskana podczas przelotu T17 (7 września 2006r). Kolor czerwony przedstawia emisję przy 2 mikronach, zielony – przy 1.6 mikrona, a niebieski – przy 2.8 mikrona. Na globalnej mozaice w tle kolor czerwony oznacza emisję przy 5 mikronach, zielony przy 2 mikronach, a niebieski – przy 1.3 mikrona. Charakterystyczne wydłużone chmury zaznaczone na niebiesko zachowywały aktywność w latach 2006 ? 2007r.

 

 

Pełna rozdzielczość (Cred. NASA/JPL):
http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA12004

Mozaika chmur na Tytanie z przelotu T27 (26 marca 2007r). Kolor czerwony oznacza emisję przy 5 mikronach, zielony – przy 2.7 mikrona, a niebieski ? przy 2 mikronach. Widoczne jest duże skupisko chmur w okolicach bieguna południowego.

Pełna rozdzielczość (Cred. NASA/JPL):

Comments are closed.