STS-125: Flight Day 4 – EVA-1

0

{jathumbnail off}Ten artykuł będzie stale uzupełniany w miarę postępu prac. Zapraszamy do relacji na żywo czwartego dnia w kosmosie (Flight Day 4 – FD4) misji STS-125.  Początek dnia planowany jest na godzinę 10:31 CEST. Dziś nastąpi pierwszy z zaplanowanych spacerów kosmicznych EVA-1.  Początek spaceru planowany jest na godzinę 14:16 CEST. Misję można oglądać na NASA TV. Dodatkowe informacje na temat sposobów odbierania NASA TV znajdują się na końcu tego artykułu.

Godzina 00:12 CEST (15 05 2009)
Załoga promu Atlantis uda się na spoczynek o godzinie 02:31 CEST. Wcześniej jednak trwać będą przygotowania do jutrzejszego spaceru kosmicznego EVA-2. Przygotowane i sprawdzone zostaną narzędzia oraz skafandry, które jutro zostaną wykorzystane.
Flight Day 5 rozpocznie się o godzinie 10:31 CEST.

Godzina 22:48 CEST
Pierwszy spacer kosmiczny (EVA-1) oficjalnie dobiegł końca. Trwa właśnie zwiększanie ciśnienia w śluzie. Czas dzisiejszego spaceru to: 7h 20min. Astronauta Grunsfeld tak oto skomentował dzisiejszy spacer, nawiązując do kilku problemów, z którymi trzeba było się uporać w trakcie prac: We gave Hubble a hug, but in traditional Hubble fashion, it threw us a couple of curves, but we have overcome them.

Godzina 22:10 CEST
Feustel i Grunsfeld są w śluzie, właz został już zamknięty. Wkrótce nastąpi oficjalny koniec pierwszego spaceru kosmicznego tej misji.

Godzina 20:25 CEST
Drew Feustel zajął się obecnie dodatkowym zadaniem, które polega na instalacji 3 elementów, które ułatwią prace astronautom podczas EVA-3 w rejonie -V2 Aft Shroud gdzie będzie naprawiana Advanced Camera for Surveys. Oszczędzi to blisko 25 minut czasu w czasie tego dnia. Trzy elementy –  latch-over-center kits – zapewnią łatwiejszy dostęp oraz otwarcie tych drzwi.

Godzina 19:55 CEST
John Grunsfeld znajduje się pod teleskopem i instaluje Soft Capture Mechanism, który umożliwi bezpieczną deorbitację teleskopu w przyszłości. Nowy moduł SI C&DH pomyślnie przeszedł pierwsze testy.

Godzina 19:48 CEST
Wymiana Science Instrument Command and Data Handling Unit (SI C&DH) została ukończona.

Godzina 19:25 CEST
Moduł Science Instrument Command and Data Handling Unit (SI C&DH) został wymontowany. Wkrótce w jego miejsce zamontowana zostanie nowa jednostka.

Godzina 18:50 CEST
Obecnie przystąpiono do kolejnego zadania jakim jest wymiana Science Instrument Command and Data Handling Unit (SIC&DH). To właśnie awaria tego modułu spowodowała konieczność przygotowania do lotu nowego modułu, a w konsekwencji opóźniła start misji STS-125 z października 2008 do maja 2009.

Godzina 17:50 CEST
Montaż WFPC-3 został ukończony. Poprzednia kamera WFPC-2 zostanie umieszczona w tym samym pojemniku, w którym przybył jej zamiennik.

Godzina 17:10 CEST
Astronauci wyciągnęli kamerę WFPC 2 i umieścili w odpowiednim miejscu rusztowania. Trwają prace przygotowawcze do montażu WFPC-3.

Godzina 16:52 CEST
Astronauci przez pewien czas walczyli z jedna sruba, ktora nie chciala sie odkrecic. Ta sruba byla przeszkoda do wyjecia kamery WFPC 2. Detektor ten zostal zainstalowany w 1993 roku, w trakcie misji STS-61.

Godzina 15:49 CEST
Zakonczyla sie praca silnikow stopni rakiety Ariane V. Sondy Herschel i Planck zostaly rozlaczone i zmierzaja w tej chwili do punktu L2, skad beda prowadzic badania Wszechswiata. Jean-Jacques Dordain, dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA w przemowieniu po starcie powiedzial ‘ESA is on the way to the beginning of the Universe’. Dyrektor generalny podziekowal wszystkim krajom czlonkowskim ESA za wklad w budowe tych dwoch sond.

Tymczasem astronauci wykonujacy spacer kosmiczny EVA-1 zblizaja sie do pierwszej godziny pracy w przestrzeni kosmicznej. Feustel przystepuje do deinstalacji WFPC 2.

Godzina 15:38 CEST
Sondy Planck i Herschel sa juz powyzej orbity teleskopu HST.

Tymczasem astronauta Feustel zajal miejsce na koncu ramienia wahadlowca, skad bedzie prowadzic prace.

Godzina 15:29 CEST
Kamera WFPC 2 (znajdujaca sie na Hubble) zostala wylaczona przed planowanym wysunieciem z wnetrza teleskopu.
Tymczasem Ariane V, podazajaca w kierunku punktu L2 znajduje sie juz na wysokosci 178 km i pedzi z predkoscia 8,50 km/s.

Godzina 15:21 CEST
Ariane V z sondami Herschel i Planck wznosi sie w kosmos. Odrzucono juz rakiety na paliwo stale oraz oslone satelitow.

Tymczasem na orbicie zaczynaja sie prace przy teleskopie Hubble. Na NASA TV jest obraz z kamer zamontowanych na helmach astronautow bioracych udzial w spacerze kosmicznym. Małe numerki na dole po prawej z tych kamerek pokazują nam z którego astronauty mamy pogląd. 19 to Grunsfeld, a 20 to Feustel.


Twarza w twarz – na poczatku EVA-1 / Credits – NASA TV

Godzina 15:13 CEST
Zaczyna się spacer kosmiczny. Astronauci są już na zewnątrz śluzy promu.

W międzyczasie na Ziemi startuje rakieta Ariane V z sondami Herschel i Planck. Transmisja na
http://www.videocorner.tv/videocorner2/live_flv/index.php?langue=en

Godzina 14:25 CEST
Obecnie trwa procedura nazywana Spacesuit pre-breathe, astronauci oddychają czystym tlenem w celu pozbycia się azotu obecnego w ich krwi. Do końca tej czynności zostało jeszcze około 10 minut. Następnie zostanie obniżone ciśnienie w śluzie co potrwa około 12 minut, koniec tego procesu wyznaczy nam początek pierwszego spaceru kosmicznego misji STS-125.

Godzina 13:30 CEST
Trwają przygotowania do spaceru kosmicznego, ktory powinien sie zaczac za 46 minut. Zaloga jest w dobrych humorach, o czym swiadcza zarty takie wypowiedzi jak: “There’s a telescope out there!” – wypowiedziane przez astronaute Massimino.

Prace przygotowawcze do spaceru / Credits - NASA TV
Prace przygotowawcze do spaceru / Credits – NASA TV

Godzina 11:17 CEST
Pierwszy z pięciu zaplanowanych spacerów kosmicznych ma dwa główne cele – wymianę Wide Field and Planetary Camera 2 (WFPC2) na nowszą Wide Field Camera 3 (WFC3) oraz wymianę uszkodzonego Science Instruments Command & Data Handling (SI C&DC). Astronauci John Grunsfeld i Andrew Feustel przygotowują się do spaceru kosmicznego. Planowana długość spaceru – około 6,5 godziny.

Godzina 10:17 CEST
Po pełnym wydarzeń trzecim dniu misji (Flight Day 3), który komentowaliśmy na żywo tutaj, dziś nastąpi czwarty dzień misji STS-125. Załoga promu Atlantis obudzi się o godzinie 10:31 CEST. Dziś w planach pierwszy spacer kosmiczny EVA-1. Astronauci John Grunsfeld i Andrew Feustel będą aktorami dzisiejszego spaceru kosmicznego. Początek planowany jest na godzinę 14:16 CEST.

Warto zwrócić uwagę na to, że spacery kosmiczne w trakcie STS-125 pewnie nie prędko zostaną powtórzone – w ciągu następnej dekady większość EVA będzie wykonana na ISS. Być może dopiero pod koniec następnej dekady spacery kosmiczne zaczną być wykonywane na powierzchni Księżyca – w ramach programu Constellation.

Kamera Wide Field Camera 3 (WFC3) – to trzecia generacja kamery dla teleskopu Hubble’a pracująca w zakresie widzialnym. Główny zakres – 380 do 780 nm, aczkolwiek rejestrowane będą fotony od 200 nm aż do 1700 nm.

Więcej informacji:
http://en.wikipedia.org/wiki/Wide_Field_Camera_3

O programach i sposobach oglądania NASA TV można przeczytać pod tym linkiem: LINK
Wątek związany z misją STS 125 można znaleźć pod tym linkiem: LINK
Wątek o teleskopie Hubble można znaleźć tutaj: LINK

Comments are closed.