INTEGRAL – obserwacje magnetara 1E1547.0-5408

0

INTEGRAL wykonał jedne z nielicznych obserwacji magnetara w zakresie bardzo wysokich energii. Obserwowany obiekt to 1E1547.0-5408, będący też anormalnym pulsarem rentgenowskim (Anomalous X-ray Pulsar – AXP). Znanych jest tylko 9 takich obiektów. AXP to izolowane, młode pulsary z bardzo silnym polem magnetycznym.

1E 1547.0-5408 został odkryty przez satelitę Einstein, a obserwacje za pomocą ASCA, Chandra, XMM-Newton i Swift wykazały, że jest on przedstawicielem AXP.

W ostatnich tygodniach wykazał on kilka słabych rozbłysków, a w ostatnich dniach kilka znacznie silniejszych. Pierwsze wskazówki, że magneta ten wszedł w okres silnych rozbłysków pochodziły z 22 stycznia, gdy dane z teleskopu BAT na Swift i GBM na Fermim wykazały serię intensywnych sygnałów z jego otoczenia. Ponadto system detektorów tła (Anti-Coincidence System – ACS) instrumentu SPI satelity INTEGRAL (system ten wykrywa błyski gamma) również zaobserwowały wzmożony sygnał. Rozbłyski były jednymi z najsilniejszych zaobserwowanych przez satelitę INTEGRAL. 24 i 25 stycznia wykonano również dokładniejsze obserwacje za pomocą innych instrumentów INTEGRAL. Zebrane dane pozwoliły na określenie spektrum rentgenowskiego tego obiektu. Zaobserwowano w nim cechy charakterystyczne dla emisji z dżetów albo innych procesów nietermicznych. Emisja nie była raczej związana z gorącą plamą na powierzchni gwiazdy neutronowej.

Ponadto równoległe obserwacje w niższych energiach wykonane przez teleskop XRT na Swift wykazały, że promieniowanie magnetara przechodziło przez obszar Galaktyki bogaty w pył. Na obrazie rentgenowskim utworzyło to halo wokół obserwowanego obiektu,. Dzięki temu możliwe były również badania ośrodka międzygwiezdnego.

Planowane są dalsze obserwacje 1E1547.0-5408.

Źródło:
http://rosetta.esa.int/science-e/www/object/index.cfm?fobjectid=44074

Comments are closed.