Załogowy pojazd orbitalny JAXA?

0

Pojawiła się nowa koncepcja pojazdu całkowicie zaprojektowanego przez JAXA, czyli japoński odpowiednik ESA, w której jest mowa o czteroosobowej kapsule wynoszonej na orbitę za pomocą rakiety H-IIB, o której zapewne już całkiem niedługo usłyszymy. Pojazd jest zbudowany z czterech elementów – z systemu ratunkowego, analogicznego do stosowanych w pojazdach Sojuz, czy Shenzhou, wspomnianej kapsule powrotnej, wyposażonej w osłonę cieplną, moduł napędowy (z silnikami głównymi i zasilaniem) oraz moduł orbitalny (wyposażony w rozkładane baterie słoneczne).

Pojazd miałby mieć łączną masę 16,800 kg, z czego około dziewięciu ton przypada na moduły orbitalny i napędowy. Jego średnica miałaby wynosić około czterech metrów. W dużej części miałby on korzystać z systemów pochodzących z pojazdu HTV – mowa tu między innymi o awionice, systemach napędowych i elektrycznych, a także systemach kontroli środowiskowej, nad którymi obecnie trwają prace.

Ciekawą koncepcją w budowie pojazdu jest brak systemów podtrzymywania życia (w każdym razie działających przez dłuższy czas) w module powrotnym, dzięki czemu może być on mniejszy. Na orbicie moduł ten będzie w całości polegał na systemie zamontowanym w module orbitalnym.

W razie problemów z rakietą, załoga mogłaby użyć systemu ratunkowego, który oddaliłby kapsułę powrotną jak najdalej od niej. Masa LAS wraz z kapsułą ratunkową jest szacowana na 8 ton, a więc niemożliwym jest istnienie sekwencji podobnej do tej wykorzystywanej w pojeździe Sojuz. Najprawdopodobniej system LAS byłby więc bliższy układom stosowanym ongiś w pojazdach Apollo.

Największą z ciekawostek jest jednak ‘obrotowy’ system, który ma odwracać kapsułę o 180 stopni, tak aby mogła zadokować do modułu orbitalnego. System ten byłby niejako wymuszony przez konieczność odpowiedniego ustawienia kapsuły przed startem.

Pierwszy lot załogowy miałby się odbyć w 2025 roku.

Więcej na ten temat znajdziesz na stronie blogu Hyperbola oraz na forum polskojęzycznym oraz w publikacji.

Źródło: JAXA, Hyperbola
Schemat systemu orbitalnego  JAXA, Credits: JAXA

Schemat kapsuły powrotnej,  Credits: JAXA Schemat połączenia modułów  orbitalnego i powrotnego, Credits: JAXA

Comments are closed.