Piąta edycja konkursu na opowiadanie fantastycznonaukowe PFFN

0

Termin nadsyłania prac: 30 września 2024.

Polska Fundacja Fantastyki Naukowej zaprasza do udziału w piątym konkursie na opowiadanie fantastycznonaukowe. Termin zgłoszeń upływa 30 września 2024

Jednym z celów Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej w dążeniu do przywrócenia blasku polskiej fantastyce naukowej jest poszukiwanie nieodkrytych talentów, które odpowiednio wspierane rozwiną skrzydła. Dlatego też każdego roku organizuje ona konkurs literacki dla debiutantów piszących w gatunku science fiction, a zwycięskie opowiadania wraz z Wydawnictwem IX publikuje w corocznej Antologii Polskiej Fantastyki Naukowej.

Poprzednie edycje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem: każdego roku w konkursie zgłaszane było ponad sto opowiadań. W Jury w latach 2020-2023 zasiadali znamienici pisarze i naukowcy, m.in. prof. dr hab. Dariusz Brzostek, Paweł Majka, dr hab. Leszek Błaszkiewicz, Magdalena Salik, dr Michał Cholewa czy dr Wiktor Jaźniewicz.

Komitet Organizacyjny piątej edycji konkursu, przyjmujący prace i kwalifikujący je pod względem spełnienia wymogów formalnych oraz warsztatu literackiego, tworzą:

Komisarz:

  • Maciej Tomczak (red. nacz. magazynu internetowego „Fahrenheit”),

Recenzenci:

  • Grzegorz Czapski (red. nacz. magazynu internetowego „Biały Kruk”),
  • Łukasz Marek Fiema (pisarz i publicysta, członek Rady Uczestników Konsorcjum Naukowego „Ad Astra”),
  • Karol Ligecki (red. magazynu internetowego “Biały Kruk”)
  • Magdalena Sakowska (pisarka i dziennikarka)

Zakwalifikowane prace konkursowe oceni Jury w składzie:

  • dr inż. Tomasz Barciński (kierownik Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej Centrum Badań Kosmicznych PAN)
  • dr Paweł Fortuna (psycholog, twórca cyberpsychologii pozytywnej, pisarz, kompozytor)
  • dr Piotr Gorliński-Kucik (literaturoznawca, autor monografii TechGnoza, uchronia, science fiction. Proza Jacka Dukaja)
  • dr Emmanuella Robak (literaturoznawczyni, autorka monografii Wędrowiec i wizjoner. O eseistyce podróżniczej Jerzego Żuławskiego)
  • Tadeusz Markowski (pisarz, tłumacz, działacz międzynarodowego fandomu)
Piąty konkurs PFFN. Termin nadsyłania prac: 30 września 2024. / Credits – Vivi Ekhart

Każdy autor, który ukończył 16 lat i nie wydał jeszcze żadnej książki, lub wydał co najwyżej jedną książkę drogą self-publishingu, może nadesłać jeden nigdzie dotąd niepublikowany utwór prozatorski o objętości 15.000 – 50.000 znaków ze spacjami w terminie od 01.07.2024 do 30.09.2024 na adres mailowy podany w regulaminie. Nadesłane teksty muszą opierać się w znaczącym stopniu na fundamencie obowiązujących praw, teorii albo prognoz naukowych, bądź na ich logicznym rozwinięciu, zgodnym ze współczesną wiedzą naukową. Organizatorzy uczulają, by uczestnicy uważnie zapoznali się z regulaminem, ponieważ utwory, które nie spełnią wymogów formalnych, a także niepoprawnie zgłoszone, nie zostaną dopuszczone do konkursu.

Konkurs objęty został honorowym patronatem Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego oraz patronatem medialnym czasopism:„Delta” i Młody Technik”.

Regulamin konkursu znaleźć można na stronie: https://pffn.org.pl/konkurs/

(PFFN)

Leave A Reply