Globalne podsumowanie temperatur w kwietniu 2024 roku.
Kwiecień 2024 roku okazał się być najcieplejszy w historii współczesnych pomiarów temperatury.Copernicus Climate Change Service (C3S), realizowany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych w imieniu Komisji Europejskiej i finansowany przez UE, rutynowo publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne. Raporty przedstawiają zmiany zaobserwowane w globalnej temperaturze powietrza, morskiej pokrywie lodowej i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie raportowane wyniki opierają się na analizach komputerowych wykorzystujących miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.
Kwiecień 2024 – najważniejsze informacje dotyczące temperatury powietrza na powierzchni i temperatury powierzchni morza
- Kwiecień 2024 r. był cieplejszy na całym świecie niż którykolwiek poprzedni kwiecień w zapisie danych, ze średnią temperaturą powietrza na powierzchni ERA5 wynoszącą 15,03°C, o 0,67°C powyżej średniej z kwietnia z lat 1991–2020 i o 0,14°C powyżej poprzedniego najwyższego poziomu z kwietnia 2016 r.
- To jedenasty miesiąc z rzędu najcieplejszy w rekordzie danych ERA5 dla danego miesiąca w roku. Choć jest to niezwykłe, podobna passa miesięcznych rekordów globalnej temperatury miała miejsce wcześniej w latach 2015/2016.
- Miesiąc ten był o 1,58°C cieplejszy niż szacowana średnia kwietniowa dla lat 1850–1900, czyli wyznaczonego przedindustrialnego okresu odniesienia.
- Średnia globalna temperatura w ciągu ostatnich 12 miesięcy (od maja 2023 r. do kwietnia 2024 r.) jest najwyższa w historii i wynosi 0,73°C powyżej średniej z lat 1991–2020 i 1,61°C powyżej średniej z okresu przedindustrialnego z lat 1850–1900.
- Średnia temperatura w Europie w kwietniu 2024 r. była o 1,49°C wyższa od średniej w kwietniu z lat 1991–2020, co czyni ten miesiąc drugim najcieplejszym kwietniem w historii kontynentu.
- Temperatury były najbardziej powyżej średniej w regionach Europy Wschodniej. W Fennoskandii i Islandii temperatury były poniżej średniej. Średnia temperatura maskuje jednak kontrast między wyższymi i niższymi temperaturami występującymi na początku i w drugiej połowie kwietnia w Europie Zachodniej.
- Poza Europą temperatury były najbardziej powyżej średniej w północnej i północno-wschodniej Ameryce Północnej, Grenlandii, wschodniej Azji, północno-zachodnim Bliskim Wschodzie, częściach Ameryki Południowej i większości Afryki.
- El Niño na wschodnim równikowym Pacyfiku w dalszym ciągu słabło, osiągając warunki neutralne, ale ogólnie temperatura powietrza w morzu utrzymywała się na niezwykle wysokim poziomie.
- Globalna temperatura powierzchni morza (SST) średnia dla kwietnia 2024 r. na obszarze 60°S–60°N wyniosła 21,04°C, co stanowi najwyższą wartość odnotowaną w tym miesiącu, nieznacznie poniżej 21,07°C odnotowanego w marcu 2024 r.
- To trzynasty miesiąc z rzędu, w którym temperatura SST jest najcieplejsza w zapisie danych ERA5 w danym miesiącu roku.
Według Carlo Buontempo, dyrektora Służby ds. Zmian Klimatu programu Copernicus (C3S): „El Niño osiągnęło szczyt na początku roku, a temperatury powierzchni morza we wschodnim tropikalnym Pacyfiku wracają obecnie do warunków neutralnych. Jednakże, chociaż związane z tym wahania temperatury w miarę pojawiania się i odchodzenia naturalnych cykli, takich jak El Niño, dodatkowa energia uwięziona w oceanach i atmosferze w wyniku rosnącego stężenia gazów cieplarnianych będzie nadal pchać globalną temperaturę w kierunku nowych rekordów”.

Kwiecień 2024 – najważniejsze wydarzenia hydrologiczne:
- W kwietniu 2024 r. na większości północno-zachodniej, środkowej i północno-wschodniej Europy pogoda była przeważnie bardziej wilgotna niż średnia.
- Większa część południowej Europy, w tym duża część wschodniej Hiszpanii, Włochy na półwyspie, zachodnie Bałkany, Turcja, Ukraina i południowa Rosja, a także Islandia, była bardziej sucha niż przeciętnie.
- W kwietniu 2024 r. w regionach środkowej, wschodniej i południowej Ameryki Północnej, Azji Środkowej, krajów Zatoki Perskiej, najbardziej wysuniętej na wschód Azji, wschodniej Australii i południowej Brazylii warunki były bardziej wilgotne niż przeciętnie. obfite opady deszczu często prowadziły do powodzi.
- Bardziej niż przeciętne warunki panowały w częściach północnego Meksyku, wokół Morza Kaspijskiego i na Płaskowyżu Tybetańskim. Większa część Australii była również bardziej sucha niż przeciętnie.

Kwiecień 2024 – najważniejsze informacje dotyczące lodu morskiego:
- Zasięg lodu morskiego w Arktyce był o około 2% niższy od średniej, co stanowi stosunkowo niewielką ujemną anomalię w porównaniu z anomaliami kwietniowymi odnotowanymi w ciągu ostatnich 10 lat.
- Podobnie jak w marcu, na Oceanie Arktycznym wystąpiły mieszane anomalie w zakresie koncentracji lodu morskiego. Stężenia w Morzu Grenlandzkim utrzymywały się powyżej średniej i utrzymywały się od października.
- Zasięg lodu morskiego na Antarktydzie był o 9% niższy od średniej, co stanowiło 10. najniższy stopień w kwietniu w zapisie danych satelitarnych, co stanowi kontynuację częstego, dużego, negatywnego anomalii obserwowanego od 2017 r.
- Podobnie jak w lutym i marcu, stężenie lodu morskiego było najbardziej poniżej średniej w północnej części Morza Weddella i w sektorze Morza Rossa-Amundsena.
(Copernicus)