Pierwszy dzień konferencji IGHC 2023

0

Podsumowanie pierwszego dnia konferencji IATA Ground Handling Conference.

Mamy za sobą pierwszy dzień 35. edycji IATA Ground Handling Conference (IGHC), która odbywa się w tym roku w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA).

Konferencję uczestniczy ponad 650 przedstawicieli firm, które zapewniają (najczęściej!) bezproblemową obsługę lotów i pasażerów na całym świecie. Z perspektywy pasażerów, firmy zajmujące się obsługą naziemną na lotniskach często są niewidoczne. Dla większości z nas jedyną okazją do kontaktu z tymi firmami jest podczas przejazdu autobusem podstawionym pod samolot lub przekazując bagażu przed wejściem na pokład. Większość pasażerów nie zdaje sobie sprawy, że 90% pracowników widocznych na płycie lotniska to nie pracownicy samych lotnisk, lecz pracownicy firm zajmujących się obsługą naziemną (ground handlingowych). Firmy obsługi naziemnej mają zawarte umowy z poszczególnymi liniami lotniczymi, zapewniając im obsługę samolotów i pasażerów.

Konferencja IGHC 2023 / Credits – Adam Korybut-Kotulewski, Kosmonauta.net

Firmy ground handlingowe zapewniają szeroki zakres usług dla pasażerów, takich jak asystowanie osobom o ograniczonej mobilności, przyjmowanie bagażu od pasażerów, jego sortowanie, transport na pokład samolotu i dostarczanie go do odpowiedniego miejsca po przylocie.

Agenci obsługi naziemnej zapewniają także wsparcie techniczne dla samolotów, takie jak zaopatrywanie je w paliwo, uzupełnianie zapasów wody, obsługa toalet, odladzanie skrzydeł oraz sprawdzanie stanu technicznego pojazdów.

Załadunek i rozładunek towarów, wypychanie samolotów oraz obsługa rampy (zarządzanie ruchem na lotnisku) również są realizowane przez firmy z tej kluczowej branży.

Na tegorocznym IGHC obecni są także przedstawiciele polskich firm: LS Airport Services S.A., Aviation-ART Paweł Malawko, WRO-LOT Airport Services LTD, Polskie Linie Lotnicze „LOT” S.A., nie zapominając oczywiście o redaktorach Kosmonauta.net.

Strona konferencji: https://www.iata.org/en/events/all/ighc/
Nasza zapowiedź konferencji: https://kosmonauta.net/2023/05/iata-ground-handling-conference-2023/

(Kosmonauta.net)

Leave A Reply