Problemy z Sojuzem MS-22

1

Nieszczelności pojazdu Sojuz MS-22.

Czternastego grudnia miało dojść do rosyjskiego spaceru kosmicznego z pokładu ISS. Wskutek problemów z Sojuzem MS-22 spacer anulowano. Trwa analiza zaistniałej sytuacji – czy pojazd jest bezpieczny do powrotu na Ziemię?

Sojuz MS-22 dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) pod koniec września 2022. Załoga tego Sojuza składa się z dwóch Rosjan: Siergieja Prokopiewa i Dmitrija Pietielina oraz Amerykanina Francisco Rubio.

Na 14 grudnia wyznaczono kolejny rosyjski spacer kosmiczny, głównie związany z pracami wokół modułu MLM Nauka. Tego dnia spacer anulowano, gdyż zauważono wyciek chłodziwa z kapsuły Sojuz MS-22. Wyciek trwał przynajmniej kilka godzin.

Wyciek z Sojuza MS-22 / Credits – NASA TV

Zamiast spaceru skorzystano z Europejskiego Ramienia Robotycznego (ERA), który wykonał inspekcji Sojuza MS-22.

Inspekcja Sojuza MS-22 za pomocą ERA / Credits – NASA TV

Jak na razie nie wiadomo czy i w jakim stopniu Sojuz MS-22 jest uszkodzony. Jeśli zostanie ustalone, że ten egzemplarz Sojuza nie będzie w stanie bezpiecznie powrócić na Ziemię z kosmonautami, wówczas kolejny Sojuz (MS-23) zostanie wysłany do ISS bez załogi. Aktualnie start Sojuza MS-23 jest planowany na marzec 2023.

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Jeden komentarz

  1. “Przegrzanie węża” akurat – ASAT, ASAT ASAT ASAT ! (ten z listopada 2021) brawo! Cały miesiąc kłamczuszki cicho siedziały.
    W pełni zasłużona awaria dobrze że Dragona nie trafiło.