Rekordowa liczba zgłoszeń do European Rover Challenge 2022

0

Ponad 90 drużyn z całego świata zgłosiło się do zawodów robotów marsjańskich w Polsce – European Rover Challenge. Tegoroczne ERC odbędą się na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach, na największym na świecie sztucznym torze marsjańskim, w dniach 9-11 września.

Jak podali w poniedziałek organizatorzy zawodów, łącznie napłynęły 92 zgłoszenia z najlepszych uniwersytetów technicznych, m.in. z Kanady, Szwajcarii, Niemiec, Indii, Kolumbii czy Grecji. W zawodach wystartują reprezentanci pięciu kontynentów, wśród nich także reprezentanci Polski, którzy od lat są faworytami międzynarodowych konkursów robotów marsjańskich.

Najwięcej zgłosiło się drużyn z Europy – 50, następnie z Azji – 35, z Ameryki Płn. – 3, z Ameryki Płd. – 3 i jedna z Afryki.

Jeśli chodzi o państwa, to najliczniej reprezentowane są: Indie – 21 drużyn, Turcja – 15 drużyn, Polska – 13 i Bangladesz – 12.

W ramach zawodów drużyny akademickie z całego świata prezentują swoje projekty robotów mobilnych, rywalizując w konkurencjach opartych na prawdziwych misjach ESA i NASA. Zawody odbywają się na największym na świecie sztucznym torze marsjańskim, odwzorowującym powierzchnię Czerwonej Planety. Od 2021 roku zawody przeprowadzane są w dwóch formułach: stacjonarnej, w której biorą udział roboty skonstruowane przez drużyny oraz jedynej na świecie hybrydowej, w której zawodnicy z całego świata łączą się zdalnie z robotem mobilnym Leo oraz ramieniem robotycznym, zlokalizowanymi na torze w Kielcach.

Oprócz konkurencji łazików, organizatorzy przygotowali atrakcje dla pasjonatów kosmosu, robotyki oraz nauki. W programie wydarzenia przewidziano interdyscyplinarne debaty dotyczące przyszłości ludzkiego osadnictwa na Czerwonej Planecie, przetrwania pierwszych astronautów w zapowiadanych przez NASA czy ESA bazach księżycowych, jak i tematów związanych z komercjalizacją i wykorzystywaniem technologii kosmicznych na Ziemi.

Wydarzenia ERC 2022 będą transmitowane i relacjonowane na żywo w mediach społecznościowych. “W ubiegłorocznej edycji ERC, dzięki internetowej transmisji, uczestniczyło niemal pół miliona osób z najdalszych zakątków świata” – wskazują organizatorzy w przesłanym komunikacie.

European Rover Challenge odbywa się pod stałym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Wydarzenie od lat wspierają także swoją obecnością m.in. szefowie i wiceszefowie NASA Steve Jurczyk oraz Robert D. Cabana, astronauci Harrison Schmitt z Apollo 17 i Timothy Peake z ESA, szefowie działów robotyki ESA i Niemieckiej Agencji Kosmicznej DLR, przedstawiciele Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego EUSPA, a także szefowie i decydenci międzynarodowych organizacji i firm kosmicznych jak Międzynarodowego Uniwersytetu Kosmicznego ISU, The Mars Society, Explore Mars, Austriackie Forum Kosmiczne, Breakthrough Foundation, Thales Alenia Space, GMV, Planet Labs i SENER.

Współorganizatorami tegorocznej edycji są: Europejska Fundacja Kosmiczna oraz Politechnika Świętokrzyska, zaś do grona Partnerów dołączyli już Mars Society Polska, Politechnika Poznańska, Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego PSPA, Kell Ideas, a także amerykańska korporacja Mathworks oraz Mastercam.

Projekt dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” ministra edukacji i nauki.

Wszelkie informacje dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie: www.roverchallenge.eu

Comments are closed.