To nie górny stopień Falcona 9 uderzy w Księżyc

4

Ciekawostka z misji z 2015 roku. (Aktualizacja – z 2014 roku!)

Czwartego marca górny stopień Falcona 9 uderzy w Księżyc. Jak do tego doszło?

Górny stopień chińskiej CZ-3C, a nie Falcon 9!

Aktualizacja (15 lutego 2022): okazuje się, że sprawcą “zamieszania” jest górny stopnień rakiety CZ-3C. Oznaczenie tego górnego stopnia to G2. Ta rakieta i górny stopień zostały wykorzystane do bezzałogowej misji okołoksiężycowej Chang’e 5 T-1 z października 2014.

Kapsuła powrotna misji Chang'e 5-T1 po lądowaniu / Credits: Xinhua
Kapsuła powrotna misji Chang’e 5-T1 po lądowaniu / Credits: Xinhua

Poprzedni artykuł, opisujący Falcona 9

Górny stopień Falcona 9 o oznaczeniu 2015-007B został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną 12 lutego 2015 roku. W tym starcie wyniesiona została sonda Deep Space Climate Observatory (DSCOVR).

Dla Falcona 9 był to pierwszy lot wynoszący satelitę poza orbitę okołoziemską. Docelowo DSCOVR znalazł się w punkcie L1 układu Ziemia-Słońce, skąd obserwuje naszą planetę.

Spojrzenie na Ziemię z DSCOVR / Credits – NASAEarthObservatory

Po starcie górny stopień Falcona 9 znalazł się również w przestrzeni z dala od naszej planety. Tego typu orbity mogą być chaotyczne i w ciągu następnych lat może dojść zarówno do zbliżeń do Księżyca oraz Ziemi jak i nawet kolizji. Tak też się stanie z górnym stopniem Falcona 9 o oznaczeniu 2015-007B.

Z dostępnych danych wynika, że czwartego marca 2022 górny stopień Falcona 9 o oznaczeniu 2015-007B uderzy w Księżyc. Poniższa animacja prezentuje ostatnie godziny ruchu 2015-007B.

Animacja kolizji górnego stopnia Falcona 9 z Księżycem / Credits – Tony Dunn

Dalsze obserwacje 2015-007B w lutym doprecyzują trajektorię ruchu tego obiektu. Wówczas będzie pewne, czy ten górny stopień uderzy w Srebrny Glob czy też przeleci w pobliżu naszego naturalnego satelity.

(Tw)

4 komentarze

  1. Kolejny artykuł zaprzeczający sam sobie. Przez to jest niewiarygodny i kłamliwy. Najpierw piszecie, że Falkon 9 uderzy w księżyc po czym na końcu, że dopiero w lutym będzie wiadomo czy uderzy w księżyc czy go ominie.

    • Zgadzam się.
      Gdy czytam jakiś news to omijam pierwsze 2-3 akapity bo to jest kopiuj-wklej z wcześniejszych publikacji byle było coś więcej.