Udane testy spadochronów ExoMars

0

Ważny krok w przygotowaniu do misji europejskiego łazika ExoMars.

Udane dwa testy spadochronowe misji ExoMars 2022!

Start misji ExoMars (z łazikiem Rosalind Franklin) był planowany na lipiec 2020 roku. Do tego czasu miały zakończyć się testy oraz integracja i weryfikacja wszystkich elementów tej misji ExoMars. Czasu jest mało, a nadal nie wszystkie testy są udane. Ostatnia seria testów spadochronowych nie zakończyła się sukcesem. W sierpniu 2019 doszło do warsztatów dotyczących systemów spadochronów, w których wzięli udział eksperci z ESA oraz NASA. Wówczas zadecydowano, że ESA przeprowadzi kolejną serię testów od stycznia 2020. Część tych testów zakończyła się pozytywnie.

Dwunastego marca 2020 rosyjskie źródła poinformowały, że Roskoskosmos oraz ESA zadecydowały o opóźnieniu misji o dwa lata. Kilka godzin później informacja została także potwierdzona przez ESA. Dzięki temu możliwe będzie wykonanie kompleksowych testów całego sprzętu, nie tylko systemu spadochronów, ale także oprogramowania i innych elementów lądowania na Czerwonej Planecie.

Aktualnie trwają przygotowania do startu w 2022 roku. Ważnym etapem przygotowań są testy spadochronów. Dwa testy zostały wykonane w USA w dniach 21 listopada i 3 grudnia. Oba testy zakończyły się sukcesem.

Dwa testy spadochronowe dla misji ExoMars / Credits – European Space Agency, ESA

Start ExoMars 2022 planowany jest obecnie na 20 września 2022. Lądowanie na powierzchni Marsa powinno nastąpić w czerwcu 2023.

Misja ExoMars 2022 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(ESA)

Comments are closed.