Udana misja suborbitalna NS-18

4

Trzynastego października 2021 roku odbyła się misja suborbitalna NS-18 firmy Blue Origin. Na pokładzie znalazło się czworo pasażerów.

Do startu pojazdu New Shepard firmy Blue Origin doszło 13 października 2021 roku o godzinie 16:49 CEST. Lot nastąpił z około 50 minutowym opóźnieniem, z uwagi na przerwy w odliczaniu do startu. W tej misji, o oznaczeniu NS-18, wzięło udział czworo astronautów:

  • Audrey Powers, USA
  • Chris Boshuizen, Australia
  • Glen de Vries, USA
  • William Shatner, Kanada

W trakcie lotu osiągnięty został pułap ok 106 km. Zarówno kapsuła jak i rakieta nośna bez problemu wylądowały po zakończeniu misji. Lot NS-18 trwał 10 minut i 17 sekund.

Koniec misji NS-18 – lądowanie kapsuły na spadochronach / Credits – Blue Origin

Dla wszystkich uczestników misji NS-18 był to pierwszy lot kosmiczny. Najbardziej znaną osobą tego lotu był William Shatner – kanadyjski aktor, znany przede wszystkim z roli “kapitana Kirka”. W momencie lotu William Shatner miał 90 lat, co czyni go najstarszą osobą, która “sięgnęła kosmosu”.

Firma Blue Origin opublikowała nagranie z wnętrza kapsuły podczas apogeum lotu.

Apogeum misji NS-18 / Credits – Blue Origin

Była to druga misja załogowa pojazdu New Shepard. Pierwsza – o oznaczeniu NS-16 – odbyła się 20 lipca 2021 roku. Wówczas w locie wzięło udział także czworo pasażerów.

Efektem misji NS-18 jest 596, 597, 598 i 599 osoba, która przekroczyła granicę kosmosu (pułap 100 km). Ta lista nie obejmuje uczestników lotów rakietoplanu Virgin Galactic, gdyż ten pojazd jest w stanie sięgnąć pułapu około 90 km, zatem nie jest to lot w kosmos.

(BO)

4 komentarze

    • a czy osiągnięcie pułapu 1000 km nie może być misją suborbitalną? właściwie to jak wysoko można polecieć i nadal nie wejść na orbitę? wystarczy nie przekraczać prędkości 7 km/s?

      • Dokadnie tak – jak nie przekroczysz prędkości ucieczki na danej wysokości to nie wejdziesz na orbitę 😀