Jeden start-up i setki rozwiązań, czyli spełnienie obietnicy, jaką daje 5G

0

Technologia 5G oraz systemy Internetu Rzeczy pozwalają człowiekowi gromadzić i analizować ogromne ilości danych w bardzo szybkim tempie. Ponadto obiecują usprawnienie praktycznie każdej dziedziny naszego życia. Start-up cthings.co® w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej dopracował właśnie kolejny element swojego systemu intelliventory®, który w przełomowy sposób wykorzystuje technologię 5G otwierając zupełnie nowe możliwości dla sektora przemysłowego, logistycznego czy usług komunalnych. Młoda firma już podbija rynek skandynawski, gdzie jej rozwiązania wykorzystywane są przede wszystkim w obszarze Smart City. 

Koncepcja Internetu Rzeczy opiera się na bezpośrednim lub pośrednim łączeniu urządzeń lub sensorów w celu gromadzenia, wymieniania i błyskawicznego przetwarzania płynących z nich danych, a także komunikowania się między sobą poszczególnych systemów. Zgodnie z jej założeniami powstają inteligentne sieci informacyjno-decyzyjne, które interpretują i wpływają na swoje otoczenie oraz kreują dla niego korzystne rozwiązania. 

Wiele wyzwań, jeden system, nieograniczone możliwości

Polsko-Austriacki start-up opracował urządzenie typu 5G Edge Gateway oraz Oprogramowanie i Platformę Online, które pozwalają różnego rodzaju sieciom sensorowym IoT, jak również systemom starszej generacji, pozyskiwać, analizować i transmitować dane dotyczące ich pracy oraz otoczenia, w którym się znajdują. Całość umożliwia przetwarzanie zgromadzonych danych i na ich podstawie usprawnia działalność operacyjną, produkcyjną i logistyczną przedsiębiorstw.

„W naszym portfolio posiadamy kilka rozwiązań bazujących na technologii 5G. Jednym z nich jest system sensorów łączących się bezpośrednio ze sobą w sieć mesh, która umożliwia przesyłanie danych w czasie rzeczywistym między maszynami, których działania wspiera system analityczny. Pozwala to nie tylko na bardziej wydajną pracę parku maszynowego czy zwiększanie jego efektywności, ale także szybką, zdalną reakcję systemu w sytuacji alarmowej. Urządzenia, których praca jest wsparta algorytmami i przetwarzaniem danych na krawędzi sieci mogą samodzielnie reagować na warunki i modyfikować swoją pracę w sytuacji złej wydajności lub w momencie zagrożenia dla zdrowia lub życia pracowników.” – wyjaśnia Arnold Wierzejski, współzałożyciel i prezes zarządu cthings.co.

W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej cthings.co dopracował również wisienkę na torcie swojego systemu „5G Suite of Solutions” – Platformę Online – iveOrchestra®. Rozwiązanie działające w chmurze pozwala firmom precyzyjnie zarządzać pracą parków maszynowych, wybranych urządzeń oraz siecią IoT zbudowanych na bazie systemu intelliventory.

„Dokładne planowanie pracy parku maszynowego, a także przebiegu procesów, wychwytywanie najdrobniejszych nieprawidłowości i kontrola eksploatacji w czasie rzeczywistym umożliwiają najbardziej produktywne wykorzystanie zasobów przedsiębiorstwa oraz zmniejszenie strat spowodowanych usterkami i przestojami. W konsekwencji wdrożenie nowoczesnych rozwiązań IoT opartych o technologię 5G bardzo szybko przynosi zwrot z inwestycji i zwiększa zyski firmy” – podkreśla Arnold Wierzejski.

Dla każdego wyzwania znajdzie się rozwiązanie 

Jak wskazuje założyciel cthings.co, przed wieloma przedsiębiorstwami reprezentującymi różnorodne branże stoi kilka kluczowych wyzwań. Wśród nich wymienia cyfryzację istniejących już zasobów, monitorowanie stanu maszyn i urządzeń oraz automatyczne uruchamianie ich w czasie rzeczywistym, zapewnianie wysokiej jakości pracy parków maszynowych i bieżące raportowanie w tym obszarze, zmniejszenie kosztów eksploatacji i zwiększanie produktywności, a także poprawa bezpieczeństwa.

Dotychczas start-up miał okazję wdrażać swój system intelliventory® w sektorach przemysłowym, logistycznym i usług komunalnych, ale także realizował wdrożenia w obszarze Smart City, zarówno w Polsce jak i za granicą. Projekty prowadzone dla firm takich jak: NID ApS, VaSYD, Spin Robotics A/S, DTI, Valmont Structures, wskazują na istotne korzyści płynące z wykorzystania potencjału drzemiącego w technologii 5G skorelowanego z odpowiednimi aplikacjami IoT.

„Dzięki wykorzystaniu szybkiej i niezawodnej transmisji ogromnej ilości danych, odpowiednia infrastruktura tworzona w oparciu o technologię 5G i Internet Rzeczy może pozytywnie wpłynąć na bilans i rachunek operacyjny firmy. Każdy przedsiębiorca doskonale wie, że nawet pozornie drobne zmniejszenie przestojów produkcyjnych lub poprawa jakości produkcji potrafią przynieść znaczne korzyści finansowe” – podkreśla Arnold Wierzejski.

Przełomowe rozwiązania czasem potrzebują wsparcia

System intelliventory® może znaleźć zastosowanie praktycznie w każdej znanej nam obecnie branży. Obecnie start-up testuje swoje rozwiązanie w ramach infrastruktury zapewnianej przez 5G Lab, a także współpracuje z DIH5G Politechniki Łódzkiej oraz hub4industry KPT nad koncepcjami, które w przyszłości będą tworzyć Przemysł 4.0.

ŁSSE jako jedna z nielicznych w Europie stworzyła realne środowisko, gdzie możemy zderzyć technologię 5G i nasze rozwiązania z konkretnymi problemami przedsiębiorców” – podkreśla Arnold Wierzejski.

Start-up’y potrafią tworzyć przełomowe rozwiązania, które są odpowiedzią na bolączki wielu ogromnych firm na całym świecie. Bez współpracy z większymi podmiotami czasami nie są jednak w stanie ich skomercjalizować z uwagi na aspekty prawne. Kluczowe są tutaj umowa o gwarantowanym poziomie świadczenia usług i zapewnienie wymaganych rezultatów wdrożenia.

„Start-upy bardzo często zaczynają od wyzwania, na które znajdują odpowiedź. Okazuje się jednak, że wielokrotnie to najłatwiejsza część zadania. Później ewentualną współpracę z większymi podmiotami trzeba odpowiednio zabezpieczyć, aby do wdrożenia w ogóle mogło dojść. W takich sytuacjach kluczowa dla młodych firm może okazać się współpraca z organizacjami takimi jak ŁSSE oraz DIH” – wskazuje Arnold Wierzejski

cthings.co to polsko-austriacki start-up, który opracował innowacyjne rozwiązania IoT wykorzystujące technologię 5G w obszarze Przemysłu 4.0. Firma oferuje dedykowane rozwiązania z użyciem autorskiego systemu intelliventory®, na który składają się: przemysłowe urządzenia 5G, system operacyjny do przetwarzania danych na krawędzi sieci oraz modularna Platforma IoT. Dzięki tym rozwiązaniom, usprawniane są procesy produkcyjne i logistyczne oraz przetwarzanie danych w celu zmniejszenia kosztów OT, zwiększenia bezpieczeństwa i wzrostu zysków.

Comments are closed.