Wielkie amerykańskie jeziora z kosmosu

0

Ciekawe spojrzenie na amerykańskie wielkie jeziora z orbity.

Satelita Sentinel-3 uchwycił wielkie amerykańskie jeziora w ciekawym momencie: przełom zimy i wiosny.

Pięć wielkich amerykańskich jezior (Górne, Huron, Erie, Ontario i Michigan) to ciekawy kompleks zbiorników wodnych na granicy USA i Kanady. Pod względem powierzchni jest to największy akwen słodkiej wody na świecie, zaś pod względem objętości ustępują jedynie jeziorowi Bajkał. Te jeziora łącznie stanowią duże zaplecze dla amerykańskiej i kanadyjskiej produkcji rolnej. Są to też dość mocno zanieczyszczone jeziora, wskutek intensywnych upraw rolnych, przemysłu oraz wielu dużych miast, jakie znajdują się w ich regionie.

Zaprezentowane przez ESA zdjęcie zostało wykonane 15 marca 2020 roku. Północna część zdjęcia to obszar zimowy – widać zarówno śnieg jak i lód na powierzchni jezior. Z kolei południowa część zdjęcia jest już pozbawiona śniegu.

Zdjęcie zostało wykonane przez europejskiego satelitę Sentinel-3. Ten satelita jest w stanie obserwować szerokie obszary Ziemi w zakresie od pasma widzialnego do bliskiej podczerwieni. W efekcie, możliwe są obserwacje interakcji pomiędzy różnymi typami terenu, wód z lądem oraz atmosfery z powierzchnią Ziemi. Dwa satelity Sentinel-3 pozwalają na częste rewizyty poszczególnych obszarów naszej planety, co jest przydatne przy dynamicznych zjawiskach atmosferycznych.

Zdjęcie w pełnej rozdzielczości można zobaczyć na stronie ESA.

(ESA)

Comments are closed.