Lot NS-15 (14.04.2021)

6

Czternastego kwietnia 2021 nastąpił piętnasty bezzałogowy lot pojazdu New Shepard. Była to “próba generalna” przed pierwszym lotem załogowym.

Lot pojazdu suborbitalnego o oznaczeniu New Shepard nastąpił 14 kwietnia 2021. Start nastąpił około 18:50 CEST. Lot odbył się ze stanowiska firmy Blue Origin w Teksasie – stamtąd też w przyszłości będą wykonywane loty załogowe.

Rakieta New Shepard na stanowisku startowym / Credits – Blue Origin

Po udanym locie doszło do lądowania zarówno rakiety (na silniku rakietowym) jak i kapsuły (na spadochronach). Cały lot NS-15 zakończył się po 10 minutach od startu. Osiągnięty pułap lotu przekroczył 106 km.

Zapis misji NS-15 / Credits – Blue Origin

Była to “próba generalna” przed pierwszym załogowym lotem New Shepard. W związku z tym w ramach czynności przedstartowych przetrenowano także wyjazd osób na wyrzutnię oraz ich działania przed startem. Następnie pojazd ze “statystami” oddalił się od wyrzutni. Na pokładzie kapsuły w tym locie umieszczono manekina z sensorami.

W tej chwili nie wiadomo kiedy nastąpi lot o oznaczeniu NS-16. Jest prawdopodobne, że w ciągu dwóch najbliższych miesięcy ten lot zostanie przeprowadzony.

Poprzedni lot o oznaczeniu NS-14 odbył się 14 stycznia 2021.

(BO, PFA)

6 komentarzy

 1. A co z prywatną inicjatywą w Chinach. Wszystko zmonopolizowane przez państwo? Czy tam nie dotarło jeszcze NewSpace?

 2. To co powiesz w takim razie o cudownych osiągnięciach Virgin Galactic? BO zaraz wyśle ludzi ponad umowną granice kosmosu, a Polacy nawet 1 rakiety ani satelity nie mają.

  • Jeżeli dobrze pamiętam, Politechnika wysłała 2 CubeSaty i to jakoś niedawno. Były bądź tylko jeden był wyposażony w żagiel deorbitacyjny. Kolejny ma posiadać napęd rakietowy w celu przeprowadzenia kilku manewrów. Start jest chyba planowany na 2023

 3. A to ciekawe bo nasze (polskie) wszystkie rakiety latają na maksymalnie kilkanaście kilometrów z celem na 100km (wersja KPK z 2018 roku) i nazywamy je kosmicznymi a ta robi i wraca a ma to jeszcze robić z ludźmi … czy ja czegos tutaj nie rozumiem ? pomóżcie

 4. Blue Origin to lamerzy – w 20 lat i jeszcze nie wysłali nic na orbitę…loty suborbitalne to nie wiem jakiś specjalny dział dla nich trzeba na stronie stworzyć zabawa w wesole miasteczko czy cos bo to nie sa loty w kosmos

  • Lot balistyczny na 180 000 km. też wg. Ciebie nie będzie lotem w kosmos ?
   A takie już były (Pionier 1 i 3, Łuna E3-B