Księżycowa misja na Ziemi

0

Testowali najnowsze skafandry. Prowadzili eksperymenty biologiczne i inżynierskie. Podejmowali trudne wyzwania podczas spacerów kosmicznych. A wszystko to – na „Księżycu” znajdującym się na Ziemi. W Polsce. Na dawnym lotnisku wojskowym w Pile. 26 marca, od godz. 18.00 do 20.00 możecie ich poznać osobiście

Stacja Badawcza LunAres to tzw. habitat analogowy – środowisko symulujące bazę księżycową lub marsjańską. Naukowcy z całego świata prowadzą tu symulacje związane z eksploracją kosmosu. Testują zrównoważone technologie, systemy podtrzymywania życia, prowadzą eksperymenty medyczne. Takie badania pomagają w przygotowaniu procedur i przeanalizowaniu zdarzeń, które mogą wystąpić podczas rzeczywistej misji na Księżycu. Bezpieczniej jest przetestować różne scenariusze jeszcze na Ziemi.

W ramach misji Orfeusz, sześcioro analogowych astronautów z Polski, Kanady, Francji, Meksyku i Egiptu przez dwa tygodnie przebywało w kompletnej izolacji „na Księżycu”. Wykonali 14 zróżnicowanych zadań i eksperymentów badawczych. Sprawdzali, czy można  rozwijać medycynę w surowym klimacie Księżyca i zastanawiali się, jaką społeczność stworzylibyśmy żyjąc na innej planecie.

Misja była częścią projektu Kampania Izolacji Pandemicznej pod patronatem Ministerstwa Zdrowia. Jej cel to identyfikacja potencjalnych skutków zdrowotnych dwutygodniowej kwarantanny. Badania mogą pomóc nie tylko w eksploracji kosmosu, ale także w zrozumieniu efektów długotrwałej izolacji. 

Kto będzie z nami online? Oto załoga misji Orfeusz.

Dr. Benjamin Pothier – francuski naukowiec. Dzięki udziałowi w różnych wyprawach i szkoleniach analogowych astronautów na całym świecie, ma bogate doświadczenie przebywania w środowisku I.C.E (izolowanym, zamkniętym i ekstremalnym). Jego badania dotyczą życia ludzi w takich warunkach. 

Dr. Shawna Pandya – kanadyjska naukowczyni, lekarka, kandydatka na astronautę. Prowadzi badania związane z medycyną i neurobiologią. Przetestowała komercyjny skafander kosmiczny w warunkach mikro-grawitacji.

Eduardo Salazar Perez – meksykański inżynier. Jest członkiem zespołu zajmującego się rozwojem technologii stratosferycznej i kosmicznej.

Ola Kozawska – polska inżynierka. projektantka usług i strategii z doświadczeniem w stosowaniu narzędzi projektowych i metod zorientowanych na człowieka w różnych branżach. 

Spotkanie poprowadzą:

Leszek Orzechowski – architekt związany z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej. Założyciel zespołu badawczego Space is More, zdobywcy wielu międzynarodowych nagród z dziedziny kosmicznej architektury, oraz twórca polskiego habitatu analogowego – Stacji Badawczej LunAres.

Justyna Średzińska – astrofizyczka, pracująca w Europejskim Biurze Edukacji Kosmicznej – ESERO-Polska. Tworzy materiały merytoryczne o tematyce kosmicznej, które stara się wprowadzać do edukacji formalnej. Przez kilka lat prowadziła badania z dziedziny astrofizyki podczas studiów doktoranckich w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN.

26 marca, godz. 18.00 spotkanie online z astronautami i astronautkami analogowej misji Orfeusz. 

Transmisja odbędzie się na Facebooku oraz na YouTube: https://youtu.be/i90s4pSQLTU

Śledź wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/249100683576966

Szczegóły: https://esero.kopernik.org.pl/ksiezycowa-misja-na-ziemi/

(LUNARES, ESERO)

Comments are closed.