Testy próżniowe modułu Nauka

0

Rosyjski moduł Nauka przeszedł testy w komorze próżniowej. Jest to ważny krok w przygotowaniach wyniesienia tego modułu na orbitę.

Moduł Nauka (także znany jako Multipurpose Laboratory Module, MLM) jest projektowany i budowany już od dwudziestu pięciu lat. W 2004 roku zakładano, że ten moduł zostanie przyłączony do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w 2007 roku. Tak też się nie stało i przez kolejne lata doszło do serii opóźnień.

Niektóre z tych opóźnień miały bardzo niespotykany charakter. Przykładowo, w 2017 roku odkryto opiłki metalu w przewodach paliwowych modułu MLM. Okazało się, że robotnicy pracujący przy jego systemach napędowych byli przekonani, że demontują sprzęt przeznaczony do kasacji. Moduł MLM zawiera sześć 400-litrowych cylindrycznych zbiorników, z czego dwie służą do magazynowania gazu pod wysokim ciśnieniem, a pozostałe cztery zawierają paliwa i utleniacz. Zbiorniki te są bezwzględnie potrzebne, aby MLM Nauka po starcie na pokładzie rakiety Proton był w stanie manewrować, a następnie przycumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Oczyszczanie wykonano za pomocą specjalnej “pralki”.

Aktualnie start MLM Nauka planowany jest na maj 2021 roku. W czerwcu i lipcu 2020 doszło do testów modułu wewnątrz dużej komory próżniowej. Testy miały m.in. odwzorować zachowanie modułu w warunkach niskiej orbity okołoziemskiej. Testy przebiegły prawidłowo.

MLM Nauka po testach próżniowych / Credits - Roskosmos
MLM Nauka po testach próżniowych / Credits – Roskosmos

Jest to ważny krok w przygotowaniach MLM Nauka do startu w przyszłym roku. Moduł zostanie wyniesiony na orbitę za pomocą rakiety Proton. Będzie to jeden z ostatnich startów rakiety Proton, która jest wycofywana ze służby.

(Tw, RSW)

Comments are closed.