Wkrótce trzy ważne chińskie misje

4

W tym roku Chiny wyślą trzy ważne pojazdy kosmiczne: nową kapsułę załogową, orbiter i łazik marsjański oraz misję sample-return z Księżyca.

Niewątpliwie w najbliższych latach zobaczymy coraz więcej dużych oraz bardziej skomplikowanych chińskich misji kosmicznych. Te misje – zarówno załogowe jak i bezzałogowe – będą wykonywane za pomocą nowego sprzętu oraz dużych rakiet nośnych.

Niedawno pojawiła się grafika prezentująca sprzęt do trzech zbliżających się ważnych chińskich misji kosmicznych. Są to następujące misje:

  • Pierwszy lot nowej kapsuły załogowej, obecnie planowany na kwiecień 2020,
  • Misja Mars-1/Huoxing-1 – marsjański orbiter oraz łazik, start obecnie planowany na lipiec 2020,
  • Misja Chang’e-5 – sprowadzenie próbek materii (“sample-return”) z Księżyca, obecnie planowana na ostatni kwartał 2020.

Do wyniesienia każdej z tych misji w przestrzeń kosmiczną potrzebna jest potężna rakieta. Tą rakietą jest CZ-5, która pod koniec 2019 roku z sukcesem powróciła do służby (po wcześniejszym nieudanym starcie). Ta rakieta jest zdolna do wyniesienia około 25 ton na niską orbitę okołoziemską i do około 8,5 tony w kierunku Srebrnego Globu. CZ-5 będzie wynosić moduły nowej chińskiej stacji orbitalnej, z których pierwszy powinien znaleźć się na orbicie za rok.

Co ciekawe, pojawiają się pytania, czy na pokładzie nowego chińskiego pojazdu załogowego znajdą się “tajkonauci” z innych państw. W ostatnich latach pojawiały się informacje o możliwych lotach Europejczyków, Nigeryjczyków oraz Pakistańczyków. Prawdopodobnie więcej informacji zostanie opublikowanych do czasu, gdy rozpocznie się budowa nowej chińskiej stacji kosmicznej.

(OS)

4 komentarze

  1. CIEKAWOSTKA- chinski program zalogowy jest bardzo powolny. 2020 to 17 lat po pierwszym ich locie zalogowym. 17 lat po Gagarinie byl rok 1978 i rosja miala saluta 6 zakonczyla program ksiezycowy- lunochody i sample return 3 razy plus nieudany zalogowy, zdobyla zdjecia z powierzchni wenus.A WSZYSTKO TO PO RAZ PIERWSZY NA SWIECIE WNIOSEK chiny malo inwestuja w zalogowa traktuja to raczej jako pokazowke. W 2030 moze beda mieli mira na orbicie ale raczej nie.

    • Stację typu Mira rozpoczynają budować właśnie w 2021 o czym artykuł wspomina.

  2. Wygląda na to że Chiny idą w III-Dekadzie na całość ,bo i Łazik na Marsie ,i pobrane próbki Gruntu sprowadzają z Księżyca na Ziemię ,no i najważniejsze Instalują na LEO dużą Stację orbitalną do końca dekady. Jak im to się uda ,to sądzę że w IV Dekadzie wybudują BAZĘ na Księżycu. Po prostu za tą ambicję i konsekwencję w działaniach podbijania Kosmosu im się to należy. Brawo Chiny. Trzeba jeszcze być świadomym że nie wszystkie starty tej Rakiety mogą się udać, o tym już nie raz mógł się przekonać Elon Musk. Pomimo tego że Ludzkość już 70-lat buduje Rakiety różnej wielkości do wynoszenia Towaru i Ludzi na LEO i wejścia w XXI-w. to nadal jest to dużym problemem technicznym.